Korona aşısının yan etkilerine bir yenisi daha eklendi

Dünya genelinde bildirilen 108 vakanın incelenmesinin peşinden alınan kararın gerekçesinde, “Covid-19 aşısı Janssen ile GBS arasında nedensel bir ilişkinin mümkün olduğu kanısına varıldı” denildi.

Euronews’ta yer edinen habere gore, Amerikan Besin ve İlaç Dairesi (FDA) 12 Temmuz’da aşı ile sinir hastalığı içinde bir ilişki olabileceğini kabul etmiş ve sendromu aşının “nadir yan etkisi” olarak sınıflandırmıştı.

Federal düzenleyiciler, aşı sebebiyle sendromu geliştirme riskinin düşük bulunduğunu ve aşının faydalarının hala oldukca daha ağır basmış olduğu sonucuna vardıklarını açıklamıştı. Bununla beraber uzmanlar, hastalığa yakalanma riskinin Johnson & Johnson aşısı olanlarda ABD nüfusuna gore 3 ila 5 kat daha yüksek bulunduğunu belirtiyor.

Johnson & Johnson firmasının Covid-19 aşısının AB devletlerinde kullanımı için lüzumlu onay 11 Mart’ta çıktı. Tek doz olarak uygulanan aşıların AB ülkelerine dağıtımı 12 Nisan’da başladı. Sadece bigün sonrasında aşının kanda pıhtılaşmaya niçin olduğu sebebi öne sürülerek ABD dahil birçok ülkede kullanımına ve dağıtımına ara verildi.

Guillain-Barre Sendromu

Sinir sisteminde meydana gelen Guillain-Barre Sendromu, vücutta kas güçsüzlüğüne, refleks yitirilmesine, uyuşmaya ve karıncalanmaya sebep olan geçici nüzul hali yaratabiliyor. Kati bir tedavisi olmayan nörolojik hastalık, yüz bin kişide bir ya da iki kişide görülüyor.

Hastaların ortalama yüzde 85’inin en fazla bir yıl içinde sağlığına kavuştuğu görülen ender hastalıktan ölüm oranı ise yüzde 4 ila 7 aralığında bulunuyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *