Korona ilacı geliyor! Günde 1 doz hapla 5 günde bitecek!

Korona virüsünün etkilerini sıfırlayacak bir ilaç geliştirme çabası Japonya’da büyük bir hızla aşama kaydediyor. Pfizer ve Merck şeklinde ilaç şirketleriyle Covid-19 ilacı için yarışan Japon biyoteknoloji şirketi Shionogi, günde bir kere alınarak yedi gün içinde corona virüsünü nötralize eden bir ilaç geliştirdiklerini duyurdu.

Şirket, Covid-19 hastalarının yedi gün süresince günde bir kere alacağı ilacın insanoğlu üstündeki tecrübe etme fazına başlandığını da resmen deklare etti. Osaka merkezli şirket daha ilkin kolesterol ilacı Crestor’u geliştirerek internasyonal arenada adını duyurmuştu. Şirket, ilacın yan tesirleri üstüne araştırmaların devam ettiğini de deklare etti.

Günde tek doz kafi

Meydana getirilen açıklamada bu ilacın Covid-19 virüsüne saldıracağı ve günde tek doz alınmasının kafi olacağı açıklandı. Şirket, çalışmaların devam ettiğini ve yan etkisinde bırakır ile ilgili araştırmaların gelecek yıla kadar sürebileceğinin altını çizdi.

Öte taraftan Wall Street Journal gazetesi, Pfizer ve Merck’in geliştirdiği corona virüsü ilacında son kontrol aşamasına gelindiğini hatırlattı. Gazete, “Pfizer günde iki doz alınmasını tavsiye ettiği ilacını bu yıl piyasaya sürmeye hazırlanabilir. 2.000’den fazla kişinin katıldığı bir araştırma devam ediyor” yorumunu yapmış oldu.

Corona virüsü aşısı olunmasına karşın yepyeni olay sayısının hızla artmasıyla beraber Covid-19 ilaçları için talep ve ilgi artarken firmalar de bu alandaki boşluğu doldurmaya çalışıyor. Bazı şirketlerin geliştirdiği antiviral ilaçlar hastanelerde Covid-19 hastalarına kullanılırken bunlarla ilgili net araştırmalar hemen hemen yapılmadı.

Tecrübe etme emekleri sürüyor

Shionogi’nin CEO’su Isao Teshirogi, hedeflerinin Covid-19 hastasının evde semptomları hafifken alması ihtiyaç duyulan bir ilaç tasarlamak bulunduğunu söylemiş oldu.

Teshirogi, “Amacımız güvenli ve ağızdan alınan bir ilaç geliştirmek. Bizim geliştirdiğimiz ilacın 5 gün içerisinde virüsü nötralize etmesini bekliyoruz. İlk aşamada 50 ile 100 kişinin dahil olduğu bir test yapmak. Daha sonra Japonya’da daha geniş kapsamlı ve plasebonun da yer aldığı bir araştırmayı yıl sonunda yapabiliriz” dedi.

İlaç geliştirme aşamasında yan etkilerin görüşmesi ve dolayısıyla ilacın başarısız olma ihtimali oldukça yüksek olasılık. Mide bulantısı şeklinde hafifçe bir semptom bile tüm projenin çöpe atılmasına sebep olabiliyor. Pfizer ve Shionogi’nin ayrı ayrı geliştirdiği corona virüsü ilaçları proteaz enzimleri durdurarak enfeksiyonu engelliyor. Proteaz enzimleri HIV benzeri öteki virüslere karşı da kullanılıyor.



Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *