Korona virüse karşı tesiri kanıtlanan ilacın fiyatı belli oldu

Uzmanların corona virüsü ile mücadelede potansiyel bir atılım olarak görmüş olduğu, ABD merkezli Merck & Co  tarafınca geliştirilen antiviral hapın virüse yakalananlarda ölüm yada hastaneye yatma riskini yarıya indirdiği ortaya çıkmıştı.

ABD’de izinleri için müracaat meydana getirilen ‘molnupiravir’ adlı ilacın fiyatının, 700 dolar (ortalama 6 bin 200 lira) olduğu açıklandı. Corona virüse karşı ilk oral yoldan ilaç olarak alınan Molnupiravir’in, bütün varyantlara karşı tesiri olduğu açıklanırken, hastaneye yatmayı ve ölüm riskini yarıya düşürdüğü belirlendi.

Hastaneye yatış ve ölüm oranını yarı yarıya azaltıyor

Merck’in yapmış olduğu araştırmada; semptomları ortaya çıktıktan sonraki 5 gün içinde “molnupiravir” ilacını alan deneklerin, “plasebo” alanlara bakılırsa hastaneye yatma ve ölüm oranının yarı yarıya azaldığı açıklandı.

Johns Hopkins Sıhhat Güvenliği Merkezi kıdemli araştırmacısı Amesh Adalja, “Hastaneye yatış riskini bu derece etkileyebilecek bir oral antiviral  tablet tüm oyunun kurallarını değiştirir” ifadelerinde bulunmuş oldu.

Mevcut tedavi seçenekleri içinde Gilead Sciences Inc’in (GILD.O) aşılanmış antiviral remdesivir ve jenerik steroid deksametazon ilaçlarının yer almış olduğu ifade edilirken, bunların çoğu zaman hastaneye yatış sonrası hastaya verildiği bilgisi paylaşıldı.

“Oyunun kuralları tamamen değişebilir”

Merck CEO’su Robert Davis Reuters’e verdiği demeçte, “Bu, COVID-19’un nasıl yönetileceği konusundaki bakış açımızı değiştirecek” ifadelerinde bulunmuş oldu. , mevcut tedavilerin “yoğun ve lojistik açıdan zor olduğunu. Basit bir ağızdan alınan hapın bunun tam tersi olacağını” sözlerine ekledi.

Johns Hopkins Sıhhat Güvenliği Merkezi kıdemli araştırmacısı Amesh Adalja da “Hastaneye yatış riskini bu derece etkileyebilecek bir oral antiviral oyunun kurallarını tamamen değiştirecek” ifadelerinde bulunmuş oldu.

Merck’in hisselerinin, faz 3 denemeleri sonunda yüzde 9 oranında arttığı açıklandı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *