Korona virüste nüzul bırakan hasarlar görülmeye başlandı

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Umut Savaşçı, hastalarda corona virüse bağlı çeşitli fena komplikasyonlar ve hasarlar gördüklerini söylemiş oldu.

Doç. Dr. Savaşçı, corona virüsün damar yapısında da ciddi hasar yaptığını, kanda da pıhtılaşmaya niçin bulunduğunu ifade ederek, şunları söylemiş oldu:

“Bunun sonucunda da ne yazık ki akciğere de pıhtı atabiliyor. Kanlanan her organa pıhtı atabiliyor. Bu organların beslenmesini bozmuş olduğu vakit da o organ fonksiyon göremiyor. Biz bunu akciğerde oldukca sık görüyoruz. Kalpte görürsek kalp yetmezliği, böbrekte görürsek böbrek yetmezliği oluyor, diyaliz almak zorunda kalıyor hasta. Son dönemlerde beyne pıhtı atarak bu kişiler artık ne yazık ki nüzul durumunda kalıp, yatağa bağımlı hale geliyorlar. Bundan sonraki hayatlarını daha konforsuz şekilde devam ettirmek zorunda kalıyorlar.

Bacağa pıhtı attığı vakit, bilhassa bacakların beslenmesini bozup, bacaklarda kesilmeye kadar giden vakalar olmaya başladı. Halkımız kesinlikle aşılarını yaptırıp, bizim verdiğimiz, bilim adamlarının önerilmiş olduğu tedavileri ve kan sulandırıcıları da lüzumlu şekilde kullanmaları gerekiyor.”

“Vaka sayıları artabilir”

Doç. Dr. Savaşçı, 1 ay içinde olay sayılarında bir pik yaşanabileceğini de belirterek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Hem havalar soğuyor, okullar, üniversiteler açıldı hem de halkımız ne yazık ki yeterli test yaptırmıyor. 2 doz inaktif aşılarda ne yazık ki tam yeterli koruma yok. Dolayısıyla bir kişi birçok defa corona virüs ile karşılaşıp hastalığı geçirme durumunda kalabiliyor. Onun için vaka sayıları 1 ay içerisinde yine 30 binlerin üzerine, 40 bin, 60 bin civarına da çıkabilir. Bu da hem hastane iş yüküne, istenmeyen ölüm vakaları ve nörolojik pıhtı atma, felç durumları, kalp, böbrek hasarlarına yol açabilecek sıkıntılar ile halkımız yüz yüze gelebilir. Dolayısıyla dikkat etmemiz gerekiyor.”

“Türkiye’de yeni alt varyantlar görüldü”

Doç. Dr. Savaşçı, Türkiye’de yepyeni alt varyantların görüldüğünü kaydederek, şu şekilde tamamladı:

“Delta varyantı dünyada baskın olan varyant. Deltanın alt varyantları olarak 600 tane alt varyant tespit edildi. Bunlarda klinik emarelerde, koku, tat kaybı benzer biçimde genel emareler azaldı; fakat akciğer tutulumu gene fazla, hasarlar gene fazla.

Çeşitli varyantlar ortaya çıkıyor; fakat büyük bir değişiklik fazladan bir varyant boyutunda şu an için mevcut değil. Vatanımızda de bu alt varyantlar da görüldü, onlar da değişik şekillerde isimlendirildi. Emek harcamalar bu mevzuda devam ediyor. Bunların sahaya ve kliniklere negatif yansıması şu an için pek mümkün değil.”Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *