Korona virüsü ilaçlarında yarış başladı! Hangisi daha etkili, Türkiye 90 ülkeden biri mi?

2019’un sonunda ortaya çıkan corona virüsü salgınına karşı bilim adamları ilaç geliştirme yarışını hızlandırdı… Merck&Co’nun geçen ay yapmış olduğu açıklamada firmanın geliştirdiği Covid-19 ilacının ağır hastalığa karşı ümit verici sonuçlar elde ettiğini açıklamasından sonrasında Pfizer’dan da benzer bir izahat geldi.

Hemen hemen her iki şirket de meydana getirilen araştırmaların tam neticelerini yayınlamazken, Pfizer geliştirdiği ilacın hastaneye yatış ve ölüm oranlarını yüzde 89 oranında azalttığını deklare etti. Merck  ise 1 Ekim’de yapmış olduğu açıklamada ise ilacın hastaneye yatış ve ölüm oranını yüzde 50 oranında azalttığını açıklamıştı.

Pfizer’ın ilacına Paxlovid adı verilirken Merck’in geliştirdiği ilacın İngiltere’de Lavgrevrio ismiyle kullanım onayı almış olduğu da biliniyor.

Corona virüsü ilaçları niçin mühim

Dünya genelinde corona virüsüne karşı birçok aşı geliştirilirken, Covid-19’a yakalananların tedavisi için ilaç şu an oldukça sınırı olan. Hastaneye yatacak kadar hasta olanlara antikor ilaçları verilirken bunların hastane ortamında sunulması gerekebiliyor.

İlaçlar iyi mi çalışıyor?

Hem Merck & Co’nun hem de Pfizer’ın geliştirdiği ilaçların 5 gün süresince alınması gerekiyor. Pfizer’ın ilacı sabah 3 hap ve akşam 3 hap almak suretiyle tasarlanırken Merck’in ilacı ise sabah 4 ve akşam da 4 hap almak üstüne geliştirilmiş.

Pfizer’ın ilacı corona virüsünün yayılmasına sebep olan enzimleri engellemeye yönelik içeriğe haiz. Pfizer’ın ilacında ritonavir adlı bir madde bulunurken bunun midede yan etkilere sebebiyet verebileceği kaydedildi.

Ridgeback Biotherapeutics adlı şirketle ilaç geliştiren Merck’in ilacı ise corona virüsünün genetik kodunu bozan bir mekanizmaya haiz. Virüste rastgele mutasyon yaratan bu ilaç, corona virüsünün yayılmasını engelliyor ve direncini kırıyor.

Corona virüsü ilaçları ne kadar güvenli?

Her ne kadar iki şirket de ilaçlarla ilgili meydana getirilen testlerin neticelerini kamuoyu ile paylaşmasa da ilacın güvenli bulunduğunu deklare etti.

Pfizer, testlere katılanların ortalama yüzde 20’sinde yan etkinin hafifçe bulunduğunu açıklarken yan tesirleri ağır hissedenlerin oranının yüzde 1.7 olarak duyurdu.

Merck ise, araştırmaya katılanların yüzde 12’sinde yan tesir görüldüğünü de deklare etti. Merck’in geliştirdiği ilacın bulunmuş olduğu kategorideki ilaçların hayvanlar üstünde doğum sorununa sebebiyet verdiği açıklandı.

Merck, bu durum ile ilgili araştırmalarda insanlarda benzer sorunlara yol açmayacağını duyurdu.

Hangi ülkeler alıyor?

Hemen hemen ilaçlar için resmi fiyatlar açıklanmasa da birçok ülkenin şirketlerle görüşmeye başladığı biliniyor…

Pfizer’ın CEO’su Albert Bourla, Cuma günü yapmış olduğu açıklamada 90 ülke ile irtibatta olduklarını ve müzakerelerin devam ettiğini söylemişti. Bu 90 ülke içinde İsrail’in olmadığı bizzat İsrail hükümeti tarafınca açıklanırken, Cenup Kore de ilaç almak için Pfizer ile el sıkıştığını duyurdu.

Türkiye’nin ise Merck & Co ve Pfizer ile corona virüsü ilacı için görüşmeler yapmış olup yapmadığına dair bir izahat gelmedi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *