Korona virüsü tespit eden yüz maskesi geliştirdiler

Üretimi olması halinde virüsün teşhisinde ve pandemiyle harpte mühim bir adım olacak maske, MIT ve Harvard tarafınca birkaç senedir geliştiriliyor.

Geçmişte, Ebola ve Zika virüslerini tespitte deneysel araçlar oluşturmak için kullanılan teknolojiyi, corona virüsü pandemisinin başlamasıyla birlikte, araştırmacılar yararlı bir ürüne dönüştürmek için hızla çalışmalara başladılar.

Çalışmanın ortak yazarı Luis Soenksen, “Virüsle mücadele için küresel çabaya katkıda bulunmak istedik ve SARS-CoV-2’yi (COVID-19) tespit etmek için daha önce geliştirdiğimiz teknolojiyi yüz maskelerine entegre etme fikrini bulduk” dedi.

Üretici arıyorlar

Araştırmacılar bir tek 90 dakika içinde COVID-19’u tespit eden maskenin sonuçlarının son aşama doğru bulunduğunu, hatta COVID-19 için mevcut PCR testleriyle karşılaştırılabilir bulunduğunu belirtiyor. Maskenin corona virüsünü tespit etmenin yanı sıra, yepyeni değişen teknolojinin sayısız kullanıma dahil edilebileceğine de dikkat çekiyorlar.

Araştırmacılardan Nina Donghi mevzuyla ilgili şunları söylemiş oldu:

“Bu teknoloji, tehlikeli maddeler veya patojenlerle çalışan bilim insanları için laboratuvar önlüklerine, doktorlar ve hemşireler için önlüklere, tehlikeli patojenlere veya toksinlere maruz kalabilecek ilk müdahale ekiplerinin ve askeri personelin üniformalarına dahil edilebilir.”

MIT ve Harvard araştırmacıları şu anda, COVID-19 maskesini seri üretebilecek ticari üreticiler arıyorlar.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *