Korona virüsün yepyeni varyantı okulda ortaya çıktı

Fransız gazetesi Le Telegramme, ülkenin Bretonya bölgesindeki bir okulda geçen ay yepyeni bir varyant tespit edildiğini duyurdu. 24 kişiye bulaşan varyanta B.1.X ya da B.1.640 adı verilirken daha önceki virüslerde olmayan mutasyonların tespit edilmiş olduğu de açıklandı.

Bilim adamlarının şu an B.1.640 olarak adlandırdığı varyanttaki başak proteininde daha ilkin bilinmeyen değişimler gözlendiği açıklandı.

Okulda vakaların tespit edilmesiyle beraber okulun yarısının kapandığını aktaran Fransız basını, bu mutasyonun denetim altında tutulduğunu fakat dikkatle takip edildiğini yazdı.

Tesiri hemen hemen bilinmiyor

Aynı varyantın Birleşik Krallık, İsviçre, İskoçya ve İtalya’da da tespit edilmiş olduğu açıklandı. Sözcü’de yer edinen habere bakılırsa; bilim insanı profesör Cyrille Cohen, şu detayları paylaştı:

“Diğer varyantların aksine bu virüsteki başak proteini yani virüsün insan hücrelerine tutunmasını sağlayan uzantıda bazı eksiklikler var. Fakat bunun virüsü daha mı bulaşıcı yoksa daha az mı bulaşıcı yapacağına dair bir bilgi henüz yok.”

Bu varyantın Afrika’dan geldiğine inanan bilim adamları, “Eğer aşıyı bütün dünyaya yaymazsak, virüs çoğalacak ve yeni varyantlarla karşımıza çıkacak” dedi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *