Koronavirüste normalleşme takvimi ortaya çıktı! İşte maskesiz oturulacak bölgeler…

Geçtiğimiz günlerde pek oldukça alanda normalleşme başladı sadece hâlâ sokak kısıtlaması ve restoranların açılması benzer biçimde mevzular için Kabine’den çıkacak kararlar planlanıyor. Kararlarda olay sayısı ehemmiyet kazanıyor.

Olay sayılarının daha da düşmesiyle normalleşme sürecine girilecek. Haftalık tabloya bakıldığında ise hedeflenen 5 bin rakamına hemen hemen ulaşılamadı sadece her geçen gün pozitiflik oranı, hastaneye yatışlar ve vefat sayılarında azalma başladı.

Haziran’da gelecek toplam 30 milyon BioNTech aşısıyla günlük bir milyon aşılama hedefi için çalışılacak. En geç sonbahara kadar 18 yaşa da aşılama yapılacak.

Peki, 1 Haziran’da normalleşme için hangi adımlar atılacak. İşte Kabine toplantısı sonrası alınması beklenen kararlar Özgürlük gazetesinde Meltem Özgenç imzasıyla yayımlandı.

Restoranlara şahıs sınırı

Vakalardaki azalma devam ederse 1 Haziran’dan sonrasında restoran ve kafeler şahıs sınırlamasıyla yepyeni normali karşılayacak. Haziran ayı için ilk doz aşılamada büyük bir aşama kaydedilmesi beklenirken, bu durum otomatikman 1 Haziran sonrası yasakları da etkileyecek.

Düğünler açık havada

Düğün yapmak için Kabine toplantısından çıkacak sonucu bekleyen çiftlere de 1 Haziran sonrası müjde verilebilir. Bu müjde gelirse düğün salonları belli konuk sayısına nazaran hizmet verebilecek.

İlk etapta açık alanlarda düğünlerin yapılması beklenirken, aşılamanın artmasıyla beraber bu durumun kapalı düğün salonlarına kadar ilerlemesi planlanıyor.

Halı sahalar spor salonları açılabilecek

Olay sayılarında düşüş bu hızla devam ederse, halı sahalar, spor salonları, yüzme havuzları kapılarını gene müşterilerine açabilecek.

Parklarda 2 metre mesafe arada maskesiz oturabilecek

Normalleşme adımları hızlanırken, Sıhhat Bakanlığı Bilim Kurulu da çalışmalarına hız verdi. Bilim Kurulu’nun üstünde çalmış olduğu mevzularla ilgili edinilen bilgiye nazaran, normalleşme sürecinin başlamış olacağı haziran ayından itibaren sahillerde, parklarda, bahçelerde, kişiler arası iki metre mesafe var ise, insanoğlu artık maskesiz oturabilecek ya da dolaşabilecek.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *