Koronavirüsün oluşturduğu stres iyi mi geçer? İşte çözümü

Internasyonal Yoga Federasyonu (UYF) Başkanı Akif Manaf, üst üste 5. kez Dünya Yoga Şampiyonu olan Merve Tanrıverdi ile Ülke TV’de gösterilen “Önce Sağlık” programına katıldı.

Dünya Yoga Şampiyonu olan Merve Tanrıverdi ile Ülke TV’de gösterilen “Önce Sağlık” programına katıldı. Manaf, programda içinde bulunduğumuz süreçte Covid-19 sebebiyle evlerinden çıkmayan Türk halkına Orijinal Yoga Sistemi teknikleri ile Covid-19’dan korunma, virüsün yarattığı stresi azaltma ve virüse karşı dayanıklılığı artırmaya yönelik bilgiler verdi. Programda evde her yaştan her insanın kolaylıkla yapılabileceği teknikler yayınlandı.

Programda, bilhassa içinde bulunduğumuz Covid-19 salgını sürecinde virüsün yarattığı stresi azaltmaya yönelik teknikler en temel mevzuyu oluşturdu. Gerçek Yoga nedir? sorusu üstüne UYF Başkanı Akif Manaf şunları söylemiş oldu:

“İlk insanlar on binlerce sene önce Orijinal Yoga Sistemi’ni evrensel bir spor olarak, sağlık, dayanıklılık ve strese karşı önlemler almak için uyguluyordu. Sonra Hinduizm ortaya çıkınca Hinduizm yogadan yararlanıyor ve Hindular Hinduizmin kendi unsurlarını yogaya ekliyorlar. Şu anda yaygın olarak yoga adı altında Hinduizm propagandası yapılıyor. Bu durum Türkiye’de de çok yaygın. Onun için insanlarımızı uyarıyoruz. İnsanları toplayıp Hindistan’a götürüyorlar, güya festivale götürüp orada insanları Hinduizm ayinlerine sokuyorlar, isimlerini bile değiştirerek Hindu yapıyorlar. İnsanlar Hindu olup geri dönüyor, haberi bile yok. Biz diyoruz ki; yogayı doğru şekilde yapın, bunun için Hinduizme ihtiyaç yok. İnsanlar hangi inancı istiyorsa onu uygulayabilir ama insanlar yoga adı altında kandırılarak Hindu yapılıyor, bunun olmaması gerekir.”

Programda üst üste 5. kez Dünya Yoga Şampiyonu olan Merve Tanrıverdi UYF Başkanı Akif Manaf tarafınca yazılan “NEFES SANATI” kitabını tanıtarak, bu kitapta yer edinen ve topluma ilk kere sunulan 600’ün üstündeki nefes tekniği ile çocukluğundan bu yana yaşamış olduğu alerjik astım rahatsızlığını atlattığını açıkladı. Ek olarak kitapta yer edinen bütün nefes tekniklerinin Covid-19’un yarattığı yoğun stresin azaltılmasında oldukça etkili bulunduğunu sözlerine ekledi.  

UYF Başkanı Akif Manaf şu an halkımızın Covid-19 sebebiyle hastalanma korkusu ve uzun süre evde kalma sebebiyle büyük bir stres altında bulunduğunu, bu stresin de naturel olarak mide ve baş ağrılarına niçin bulunduğunu söylemiş oldu. Şahıs eğer tedbir almazsa beyinde oluşan spazmların kronikleşerek migrene dönüşebileceğini belirten Manaf, sözlerine şöyleki devam etti “Bu strese karşı önlem almamız gerekiyor. Doğal olarak herkes gergin ve sinir sisteminde oluşan bu gerilimi atmamız gerekiyor. Orijinal Yoga Sistemi’ndeki Nefes, biyoenerji teknikleri, hareketler ve sonra derin gevşeme teknikleri ile kişi o stresi atıyor ve baş ağrıları kayboluyor. Kişi tamamen rahatlıyor.”

Programda, üst üste 5. kez Dünya Yoga Şampiyonu olan Merve Tanrıverdi tarafınca Covid-19’dan korunmak ve oluşan stresi ortadan kaldırmak için bütün vatandaşların evlerinde kolaylıkla yapabilecekleri bir biyoenerji tekniği ile ayakta ve oturarak meydana getirilen duruşlar uygulamalı olarak yayınlandı. UYF Başkanı bu tekniklerle ilgili olarak şunları söylemiş oldu: “Bu biyoenerji tekniği çok önemlidir. Bu teknikle vücutta bir enerji sirkülasyonu oluşuyor ve biriken bütün negatif enerji vücuttan atılıyor, böylece bütün enerji alanı arındırılmış oluyor. Duruş tekniklerine ilişkin olarak da Manaf, “Bu teknikler nefesle eş zamanlı olarak yapılıyor. Teknikler vücutta müthiş bir esneme yaratıyor. Omurga ve sırt kasları aynı anda çalışıyor. Omurgaya müthiş etkileri var, fıtığa ve bel ağrılarına karşı da oldukça etkili. Vücut eş zamanlı olarak hem esniyor, hem de gevşiyor. Böylece sinir sistemi rahatlıyor ve birikmiş stres atılıyor.” UYF Başkanı Akif Manaf, her insanın bu teknikleri evlerinde her gün uygulayarak, Covid-19 sebebiyle oluşan stresten kolaylıkla kurtulabileceğinin altını çizdi. 

Gundemtube.com haber platformu ile güncel ve yeniliklerden haberdar ol! Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *