Koronayla ilgili ortalığı karıştıracak rapor! ABD ve Çin virüsü laboratuvarda mı geliştirdi?

Korona virüsü dünya genelinde can almaya devam ederken, salgının başladığı günden bu yana 3 milyonu kişinin ölümüne yol açtı. İlk kez Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüsünün deposu o gün bugündür münakaşa mevzusu.

Virüsün yarasalardan insanlara geçmiş olduğu teorisi öne çıksa da, Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden yayılmış olduğu iddiaları da çoğunlukla dile getirildi. Söz mevzusu ihtimallerle ilgili çarpıcı bir araştırma yürütülmüş olduğu ortaya çıktı.

İngiliz Daily Mail gazetesinin elde etmiş olduğu belgelere nazaran St. George’s Üniversitesi Onkoloji Profesörü Angus Dalgleish ve Norveçli bilim insanı Dr. Birger Sørensen, korona virüsünün ortaya çıkışıyla ilgili 22 sayfalık bir rapor hazırladı.

Benzersiz izlere haiz

Quarterly Review of Biophysics Discovery isminde dergide yayınlanması beklenen emek harcama virüsün insan yapımı olduğu tartışmalarını tekrardan alevlendirecek. Dalgleish ve Sørensen, korona virüsünün doğada eşi olmayan, benzersiz parmak izlerine haiz bulunduğunu ve bunun sadece laboratuvarda müdahaleyle gerçekleşebileceğini savundu.

Obama döneminde yasaklandı

ABD ve Çin’in, ‘Gain of Function’ isminde bir proje kapsamında ortak emekler yürüttüğünü belirten Dalgleish ve Sørensen, bu araştırmalarda salgın yaratan virüsleri daha iyi idrak etmek için Covid-19’un ölümcül ve bulaşıcı özelliklerinin artırıldığını öne sürdü. Obama döneminde ABD’de bu projenin yasaklandığı, sadece Wuhan Viroloji Laboratuvarı’nda çalışmaların devam etmiş olduğu açıklandı.

Mıknatıs şeklinde yapışıyor

2002-2019 yılları aralığında Çin’deki laboratuvarda yürütülen deneyleri inceleyen Dalgleish ve Sørensen, SARS-Cov-2’nin diziliminde arka arkaya dört pozitif amino asit bulunduğunu, bunun naturel yollarla gerçekleşmesinin mümkün olmadığını açıkladı.

Bu pozitif amino asitlerin, insan hücrelerindeki negatif bölgelere bir mıknatıs şeklinde yapıştığı açıklandı.

Seneler ilkin çıkmış şeklinde göstermek istediler

Kasım 2019’da Wuhan Viroloji Laboratuvarı’nda görevli olan kişilerin corona virüsü emareleriyle hastaneye kaldırıldıkları, Beyaz Saray’a sunulan haber alma raporlarında ortaya çıkmıştı.

Dalgleish ve Sørensen bu durumu, laboratuvardaki bilim adamlarının yaptıkları çalışmanın izlerini örtmek için atılan adımların bir parçası bulunduğunu iddia etti.

Dalgleish, Daily Mail’e yapmış olduğu açıklamada, “Virüsün tersine mühendislikle yeniden üretildiğini düşünüyoruz. Virüsü değiştirerek yıllar önce ortaya çıkmış gibi göstermek istediler. Böyle yaptıklarını gizlemeyi amaçladılar” dedi.

Dalgleish ve Sørensen, elde ettikleri bulguları geçmiş dönemde de yayınlamak istediklerini sadece o dönem virüsün yarasalardan ya da öteki hayvanlardan naturel yollarla bulaştığı teorilerini aktaran bilimsel yayınların kendilerini geri çevirdiğini söylemiş oldu. Eski MI6 şefi Sir Richard Dearlove da, bu iddiaların araştırılması icap ettiğini ifade etmişti.

Biden da gözleri laboratuvara çevirdi

Göreve geldiği 20 Ocak’tan bu yana en büyük önceliğini corona virüsüyle savaşım ve aşılamaya veren Biden, önceki gün yapmış olduğu basın toplantısında mühim açıklamalarda bulunmuş oldu.

Salgının ortaya çıkışıyla ilgili iki senaryo olabileceğinden bahseden Biden, “Mevcut durumumuza göre istihbarat yetkililerimizin üzerinde durduğu iki ihtimal var. Ya enfekte olmuş bir hayvanla insanın teması ya da bir laboratuvar kazası. Ancak elde edilen veriler bu iki ihtimal arasında birinin öne çıkmasına yetecek düzeyde değil. Her iki ihtimalin de öne çıkan ve zayıf noktaları var. İstihbarat yetkililerine çağrım, çabalarını iki katına çıkararak elde ettikleri son bilgileri 90 gün içinde bizimle paylaşmaları” dedi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *