Küçüklere kalem tutturma yöntemi! Küçüklere kalem tutma iyi mi öğretilir? Kalem tutma yaşı…

Okula hazırlık döneminde evde yapılabilecek kalem tutma emek harcamaları ile doğru kalem tutuş şeklini çocuğunuza öğretebilirsiniz! Küçüklere kalem tutma iyi mi öğretilir? Çocuklar ne süre kalem tutabilir? Küçüklere kalem tutturma şekilleri:

Annelerin çocuklarına evde zaman geçirmeleri için aldıkları türlü türlü boyama kitapları, gelişimlerine ne kadar yararlı olacaksa da boyama yapabilmeleri için ilk olarak kalem tutmaları gerekir. Kalem tutmayı bilmeyen bir çocuğun evde her yeri çizmesi, en fazlaca annelerin başını derde sokmaktadır. Hem okul hayatına hazırlık için hem de gelişimine katkı sağlamak için belli bir yaşa gelen çocuklar üstünde kalem tutma alıştırmaları üstüne çalışılabilir. Kimi çocuklar kalemi ilk kere ellerine aldıkları süre ilk tutuşu olmalarına karşın oldukça güzel kavrarlar. Kimileri de ilk etapta sorun yaşayarak kalem tutmayı beceremezler. Bu benzer biçimde çocuklarda kalem tutma becerisinin gelişimi için birazcık süre gerekir. El ve göz koordinasyonu gelişiminin sağlanmasıyla çocuklar, daha okunması mümkün şekilde yazılar yazabilecek ve kalemi daha kolay tutacaktır. Bu süre zarfında çocuğunuza doğru kalem tutuş şeklini iyi mi gösterebileceğinizi en kolay yöntemleriyle sizlere derledik. İşte okul öncesi dönemdeki küçüklere kalem tutturma şekilleri…

ÇOCUKLAR NE ZAMAN KALEM TUTABİLİR? KALEM TUTMA YAŞI NEDİR?

Mevzuyla ilgili meydana getirilen çalışmalarda 3 yaş grubunun kavramayı öğrenmek için doğru bir yaş aralığı bulunduğunu ortaya koyuyor. Hayal dünyalarını güçlendirmeye yarayan boyama etkinlikleri takip becerisini kuvvetlendirmede en etkili yöntemlerdendir. Kalem tutmayı öğrenen çocuklar, çizimlerini renklendirirken gelişimlerine katkı sağlarken bu durumdan mutluluk da duyacaktır.

ÇOCUĞA KALEM TUTTURMA TEKNİKLERİ! DOĞRU KALEM TUTMA ŞEKİLLERİ

NORMAL KALEM TUTUŞ ŞEKLİ:

Baş parmak, işaret parmağı ve orta parmağın kullanarak tutulduğu kalem şeklinde çocuğun tutma becerisinin sağlanması için el ve parmak kasları güçlendirici egzersizlere yönelmelisiniz. Bu egzersizleri oyun hamurundan kopartılan parçalarla sağlayabilirsiniz. 

TIRTIL KALEM TUTUŞ ŞEKLİ:

İşaret ve başparmağı ile kalemi orta parmak üstünde öne doğru tırtıl benzer biçimde hareket ettirilerek tutulur. Eli birazcık alıştıktan sonrasında devamlı bu hareketi yapmasını isteyebilirsiniz. 

AĞAÇKAKAN KALEM TUTUŞU:

Kalemi ucuna doğru tutarak bir tek üç parmağı kullanıp öne ve arkaya doğru çizdirin. Bu hareketleri anlatırken ağaçkakan kuşunu hayal etmesini isteyin ve hareketi bunu düşünerek uygulamasını açıklayın.

ÇOCUKLARA KALEM TUTMAYI ÖĞRETMENİN KOLAY YOLU

Çocuğunuzun eline kalem tutmasını daha kolay sağlaması için lastikten yardım alabilirsiniz. Renkli bir lastikle dikkatini çekerek işi keyifli bir etkinliğe dönüştürebilirsiniz. Çocuğunuzun bileğine lastiği takıp kalemi de lastiğin içine koyun. 180 derecelik dönüş sağlayarak kalemi lastiğe tutturun. Böylelikle kalemi evladınız doğru şekilde tutmuş olacaktır.

ÇOCUKLAR İÇİN UYGUN FİYATLI OKUL ALIŞVERİŞİ NASIL YAPILIR?

Çocuğunuzun dönem boyu gereksinim duyacağı malzemeleri alırken bazı özelliklere dikkat etmelisiniz. Bir tek gereksinim gidermek için alınan malzemeler, çocuğunuzu sağlığından edebilir. Peki, sıhhatli bir okul alışverişi iyi mi yapılır? İşte ailelerin dikkat etmesi gerekenler…

Alışveriş için en önce öğretmenleri istedikleri listeden temin edilmelidir. Eğer öğretmen, sıralama vermemişse genel gereksinimlerle alışverişe başlanmalıdır. Kullanımı diğerlerine bakılırsa daha kolay olduğundan telli defter alınmalıdır. Çocuğunuzun daha tertipli bir defter tutması için renkli renkli kalemler alınabilir. Böylelikle evladınız ders çalışırken hem daha istekli olacak hem de mutlu olacaktır.

Kurşun kalem olarak da uçlu kalemler tercih edilmelidir. Kalemin uçları aynı ebatta olacağından sebebiyle yazılar daha okunabilir ve kalem açmakla çocuğunuza süre kaybettirmezsiniz. Kullanılacak olan silginin sayfayı yırtmaması ve iz bırakmaması için yumuşak olanlar tercih edilmelidir.

Kalem kutusu seçiminde ise içine konulacak olan malzemelerin sığabileceği büyüklükte olması gerekir. Teneke kalem kutular en küçük bir harekette ses çıkaracağı için derste öğrencilerin dikkatinin dağılmasına sebep olabilir. Bunun yerine bez kalemlikler tercih edilebilir. Temel ihtiyaçların yanı sıra not defteri, yapıştırıcı, kuru ve ıslak mendil benzer biçimde ihtiyaçlarda alınabilir.

Okul formalarının TSE standartlarına uygun olması son aşama önemlidir. Okula giderken devamlı yanlarında götürecekleri çantaların ağır olması, omurga hastalıklarına sebebiyet verebileceğinden sebebiyle çek çekli çantalar ya da hafifçe yüklü sırt çantaları tercih edilebilir.

Çocuğunuzun ayaklarının rahat olması için yumuşak, rahat ve esnek ayakkabılar satın alınmalıdır. Ayakkabının ön tarafı geniş ve yuvarlak özellikte olmalıdır. Deri ve kanvas malzemeli ayakkabılar tercih edilebilir.

Gundemtube.com haber platformu ile güncel ve yeniliklerden haberdar ol! Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *