Küçüklere korku filmi izletilmeli mi?

Biz yetişkinlerin bile ruh sağlığını bozabilen korku filmlerinin çocuklar üstündeki tesirini tahmin bile edemeyiz. Her ne kadar kimi zaman korkmaya ya da gerilmeye gereksinim duysak da evlatların yanında korku filmi seyretmek ne kadar doğru? Küçüklere korku filmi seyrettirilmeli mi?

Evlatların evde tek duramaması, yalnız yatamaması ve karanlıkta kalamaması benzer biçimde korkuların temel deposu ufak yaşta izlenen korku filmleridir. Yetişkinlere özenerek onların izledikleri filmleri seyretmek isteyen çocuklar, bilincinde olmadan bu filmlerden etkilenirler. O an tesirini görmeseler bile izledikleri korku filmlerindeki figürler, bilinçaltına yerleşir ve olur olmadık zamanlarda çocuğun aklına gelmiş olarak psikolojisinin negatif etkilenmesine niçin olur.

Bu şekilde durumlarda ailelerin bilgili davranması son aşama önemlidir. Çocuk eğer 10 yaşından küçükse ebeveyni çocuğunun hiçbir şekilde korku filmi izlemesine izin vermemelidir. 10 yaşından sonrasında da yetişkinlerle birlikte yaş özelliklerine uygun bir korku filmi izlemesinde pek sakınca yoktur.

Sadece yinede film bittikten sonrasında filmi birlikte izlediği erişkin biri, filmimizde bahsedilenlerin kurgu ve hayal ürünü bulunduğunu, gerçek hayatta bu şekilde bir şeyin olamayacağı izah edilmelidir. Bu bilgilendirmenin yapılması çocuğun psikolojisi açısından oldukça önemlidir.

Gundemtube.com haber platformu ile güncel ve yeniliklerden haberdar ol! Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *