Lezzetin adı Bazlama Kahvaltı – Magazin Mahallesi Güncel

İşte Haber Fuarı yazarı Muhammed Gömük’un ‘Lezzetin Adı Bazlama Kahvaltı’ köşe yazısı:

“Startup nedir bilir misiniz? İş dünyasında iyi bir düşünce geliştirip bunu ticari bir teşebbüse dönüştürdüğünüzde adına startup deniyor ve iyi bir startup için zehir benzer biçimde bir kafa, azimli bir iş tasarımı ve müthiş bir ileri görüşlülük gerekiyor.

Bu yazımda bütün müteşebbislere örnek olacak bir startup öyküsünü anlatacağım.

Zehir benzer biçimde kafaya haiz olan şahıs, dünün Nurten öğretmeni, bugününse mütevazı iş bayanı Nurten Anne. Nurten Anne, Ege’nin incisi İzmir’in gözdesi şirin Çeşme ilçesine damga vurmuş mükemmel bir kişilik. Coğrafya öğretmeni olarak vazife yapmış olduğu yıllardan bu yana çalışkanlığı, güler yüzü, dürüstlüğü ve nezaketi ile gönüllere taht kurmuş.

Nurten Annenin azimle sarılmış olduğu iş planına erişince…

Sıkı durun!

Bazlama kahvaltı…

“İyi de bunun nesi ilginç, nesi özel bir fikir, zaten bizim millet bazlamayı biliyor ve her zaman afiyetle yiyor” kabul edebilirsiniz. Hayır, mevzu bu kadar rahat değil. Nurten Annenin iş tasarımını gelin beraber keşfedelim.

Nurten Anne ve eşi Ahmet Amcanın meşhur bazlama kahvaltı serüveninin başladığı yer Çeşme’deki Bazlama Taş Ev. Çeşme’nin neresindeymiş bu taş ev diye sorarsanız derhal cevaplıyorum. Bazlama Taş Ev, Çeşme’de Aya Yorgi Koyu ile Dalyan Köyü arasındaki şirin yolun üstünde bulunuyor. Şimdilerde ise Alaçatı Port’ta bir başka görkemli merkez var. Mavi beyaz renklerde, marinanın içinde, Ege esintileri taşıyan bir başka şirin bina…

1992 yılına kadar Tuncer çifti bir butik otel işletmiş. Sadece bu dillere destan bazlama kahvaltı onları niçin daha güzel bir şeyler yapmayalım diye düşündürmüş. Onlara bunu düşündüren ise kızları Sinem olmuş. Muhteşem bir girişimci ruha haiz olan Sinem Tuncer, bazlama kahvaltı efsanesine kalbinin, aklının ve yüzünün güzelliğini ekleyince ortaya dillere destan bir başarı hikayesi çıkmış.

Genç iş bayanı Sinem’in büyülü parmakları bazlama kahvaltıya dokununca Tuncer çifti evlerini butik otelin de ötesinde, Türkiye’den ve dünyadan misafirlerini ağırlayabilecekleri ve onlara hususi hizmet sunabileceği bir misafirhaneye dönüştürmüşler. Butik otelin konaklama hizmeti aslolan, kahvaltısı ilave hizmetken konaklaması ilave hizmet, kahvaltısı ise esas hizmet olup çıkmış. İşte bu bile başlı başına mükemmel bir düşünce değil midir?

Çeşme’ye daha ilkin geldiniz mi bilemem. Gelmemişseniz de teessüf ederim. Gelenler bilir, Çeşme’de Rumlardan kalma taş evler vardır, adları benzer biçimde sapasağlamdırlar. Nurten Anne, eski Rum evlerine örneksiz taşlarla inşa edilen, giriş kapısının bile gerçek Rum evi kapısı olan Taş Ev’de yedi oda ile konaklama hizmeti veriyor. Ancak iyi mi yedi oda? Elbet gözünüzü, gönlünüzü ve ruhunuzu okşayan mükemmel bir hizmetin olduğu yedi oda. Öyleki alelade otel odaları düşünmeyin lütfen. Bazlama kahvaltıda iyi mi ki kendine özgü bir sunum var ise odalar hatta oda adları bile bir fazlaca dikkat çekici: Gözleme, Reçel, Acur, Bazlama, Domat, Zeytin, Bal… Siz hangisinde kalmak isterdiniz? Benim favorim normal olarak adı Bazlama olan oda. Sabahleyin kendinizi sıcak bazlama arasına tereyağı ve üstüne de bal sürülmüş benzer biçimde hissediyorsunuz, musmutlu uyanıyorsunuz, tabiri caizse ağızlara layık bir insan oluyorsunuz.

Bu görkemli odaların her birinde TV, buzdolabı ve klima mevcut. Sadece odalardaki orijinal tasarım konsepti yardımıyla sanki bir otel odasında yada misafirhanede değil de ananenizle büyükbabanızın köyündeki ata evindeymiş benzer biçimde ruhun alabildiğine dinginleştiği bir atmosferde sabahlayıp fesferah oluyorsunuz. Üstelik burada öyleki bigün, iki gün değil, istediğiniz kadar kalabilirsiniz. Aslına bakarsan bigün, iki gün kaldıktan sonrasında sonsuz kalmak istiyorsunuz, bu şekilde bir huzuru tekrar hiçbir yerde bulamayacağınızı düşünüyorsunuz, {hiç de} abartmıyorum, gelin kendiniz bizzat görün, benden söylemesi…

Gününüz Bazlama Taş Evde iyi mi geçecek? Tamam, derin bir uyku ve üstüne mükemmel bir kahvaltıyla güne başladınız. Sonrasında ne yapacağız diye sakın endişelenmeyin. Dedim ya Çeşme gizli saklı kalmış bir gömü. Keşfedilecek o denli fazlaca yer var ki… Bazlama Taş Evden usul usul yürüyerek Aya Yorgi koyuna ulaşıp kendinizi masmavi suların koynuna bırakabilirsiniz. Sıkılmazsınız ya hadi denizden de sıkıldınız diyelim, kıvrım kıvrım taş yollardan yürüyerek Çeşme’nin doğayla zamanı buluşturan görkemi içinde başka mutluluklara yelken açabilirsiniz.

Derhal belirteyim Çeşme’deki Bazlama Taş Ev’in bahçesi Bazlama Kahvaltının Merkez Şubesi. Dedim ya bu düşünce bir startup olmuş ve bazlama kahvaltı öteki kardeş şubeleriyle büyümüş. Lezzeti dilden dile dolaştıkça daha da fazlaca büyüyeceğe benziyor. O yüzden anlatıp duruyorum bu lezzetle bir an ilkin tanışın, sonrasında duymadık etmedik demeyin diye…

Elbet vaka bir tek lezzet değil, bir tek karın doyurmak değil. Ekrem şef başta olmak suretiyle mütebessim yüzleriyle gönüllere dokunan servis elemanları, insanı bunaltmayan ustalaşmış hijyen, gözlere bayram ettiren titiz sunum ve daha neler neler…

Bazlama Taş Eve gelenler normal olarak illa konaklamak yada sırf kahvaltı yapmak zorunda değil. Yaz mevsiminde günün epeyce uzun bir kısmında, akşam beşe kadar, geniş geniş kahvaltı yapmanıza olanak tanıyan bir hizmet anlayışı var. Öğle oldu, haydi zaman tamam demece yok; aman şu soğudu aman bu bayatladı demece yok. Ancak sabah saatlerinde hemen hemen uykunuzu tam alamamışken gelip de esneye esneye o güzelim kahvaltıyı yapmış olursanız daha bir hoş oluyor, bu da benden size bir tüyo olsun. Şu sebeple ben öyleki yapıyorum.

Sizlere başka bir iyi haberim daha var. Bazlama Taş Eve gelenin kahvaltı sofrasından doymadan kalkması yasak. Kıyıda köşede hâlâ boş bir yeriniz kalmışsa güvenilir olun orayı da mutlulukla dolduracak bir gıda maddesi hâlâ tabağınızda duruyor olacaktır. Ek olarak sizden yiyecek bekleyen balıklarla, bazlamanızı paylaşmayı da unutmayınız…

Doymadan kalkmak yasak demişken azca kalsın unutuyordum. Bir kendinizi düşünmeyin, sevdiklerinizi de kolunuza takıp getirin. Tamam Nurten Anne mükemmel bir iş çıkarmış, hem gözünüzü hem de gönlünüzü itina ile doyuruyor sadece bu şekilde bir ayrıcalığa niçin sevdiklerinizi de ortak etmeyesiniz ki! Mutluluklar paylaştıkça çoğalmaz mı?

Bir de minik hatırlatmada bulunayım. Nurten Annenin mükemmel bazlama kahvaltısı için rezervasyona gereksinim duymayacaksınız fakat Taş Ev’de konaklamak istiyorsanız rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin. Dedim ya, yedi görkemli oda, inşaallah birinden biri size nasip ola! Hatta yeri gelmişken rezervasyon için arayacağınız telefon numarasını da söyleyivereyim: 0 232 724 76 69. Bu numarayı bir yere kaydetmeyi ihmal etmeyin, sonrasında bana fazlaca teşekkür edeceksiniz.

Birazcık da öteki şubelerden bahsedelim. Çeşme’den sonrasında Nişantaşı’nda da tam üç değişik yerde Bazlama Kahvaltı’ya kardeş şubeler açılmış. Üçü de birbirinden sempatik. Bir tane de Alaçatı Port’da gene aynı tatlılıkta bir şube var. Artık bir lezzet markası hâline gelen Bazlama Kalvaltının mutluluk verici hizmetini oralarda da görmüş olacaksınız. Şu sebeple hamarat Nermin Annenin, başarılarıyla İzmir’in incisi benzer biçimde parlayan kızı Sinem’in ve hamarat Bazlama Kahvaltı ailesinin iş hayatındaki mottosu sonuna kadar lezzet, sonuna kadar afiyet, sergilensin tüm marifet!

Ben bir İzmir aşığı olarak Bazlama Kahvaltı’nın hem Alaçatı Port’taki görkemli şubesine hem de öteki şubelerine fırsat buldukça uğruyor ve her defasında birbirinden güzel anılar, birbirinden güzel hikayeler biriktiriyorum. Bilirsiniz, her hizmeti de öyleki kolay beğenmem, hele kolay kolay asla övmem. Bu kadar yazıp çiziyorsam asla tereddüte düşmeden damak tadıma güvenebilirsiniz. Zira ağzımın tadını hakikaten iyi bilirim.

Haydi şimdiden afiyetle yiyin.”

Bazlama KahvaltıHaber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *