Libya’nın başkentinde çatışmalar yeniden başladı – Gundemtube.com

Internasyonal tanınırlığa haiz Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) yürüttüğü Burkan el-Gadab Operasyonu Sözcüsü Mustafa el-Meci, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, ülkenin doğusundaki silahlı önder Halife Hafter’e bağlı güçlerin Trablus’a ağır silahlarla öncü saldırılar düzenlediğini, UMH birliklerinin de bu saldırılara karşılık verdiğini belirtti.      

Bugünkü çatışmalarda şu ana kadar UMH güçlerinden bir tek bir kişinin yaşamını kaybettiğini aktaran Meci, çatışmaların sürdüğünü ve Hafter güçlerinin herhangi bir ilerleme kaydedemediğini dile getirdi.      

Hafter güçlerin dün düzenlemiş olduğu saldırılarla yoğun çatışmalara sahne olan Trablus, bugüne davranışlarında ölçülü bir sükûnetle başlamıştı.      

Libya’nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’e bağlı birliklerin, dün UMH güçlerinin bulunmuş olduğu başkentin güneyindeki bölgelere yoğun hücum düzenlemiş olduğu bildirilmişti.     

Trablus’un güneyindeki Ayn Zara ve Havalimanı Yolu bölgesinin yoğun çatışmalara sahne olduğu kaydedilmişti.

Trablus’u ele geçirmek için nisan ayında başlatmış olduğu operasyonda kısa sürede Giryan kentini kaybeden Hafter güçleri, son dönemde başkentin güneyindeki Ayn Zara, Vadi er-Rebi ve El-Halle şeklinde bölgeleri hedef almaya başladı.     

Hafter, başkent Trablus’u ele geçirmek için 4 Nisan’da hücum emri vermiş, bunun üstüne internasyonal meşruiyete haiz Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) birlikleri de “Burkan el-Gadab” operasyonunu başlatmıştı.      

Hafter birlikleri, haziran sonunda harekat ve ikmal merkezi olarak kullandıkları eleştiri Giryan kentini kaybetmişti.      

Dünya Sıhhat Örgütü’nün paylaşmış olduğu sayılara bakılırsa, Hafter’in başlatmış olduğu operasyonun arkasından, minimum 100’ü sivil bin 100’e yakın insan yaşamını kaybederken, 5 bin 700’den fazla insan yaralandı. Çatışmaların Libya içindeki 100 bin insanı da yerinden etmiş olduğu aktarıldı.     Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *