Macron gene Türkiye’yi hedef aldı!

Toplumsal medya hesabındaki paylaşımları ve gerek resmi tavırlarıyla Macron gene Türkiye’yi hedef aldı!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı’nda Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile görüşmelerinin peşinden ortak basın toplantısı düzenledi.

Libya’daki siyasal geçiş periyodunu desteklediklerini dile getiren Macron, Libya’nın askeri egemenliğine ve istikrara ulaşması icap ettiğini söylemiş oldu.

Macron, ülkesinin Libya’ya karşı hususi sorumluluğu bulunduğunu iddia etti.

Libyalılar ve internasyonal ortaklarıyla iş birliği içinde Libya’nın istikrarını güçlendireceklerini ileri devam eden Macron, Libya halkının egemen ve istikrarlı bir ülkede yaşamaya hakkı bulunduğunu söylemiş oldu.

Macron, Türkiye’nin ve Rusya’nın “yabancı paralı askerlerinin” Libya’yı terk etmesi icap ettiğini iddia etti.

Fransa’nın Libya’ya güvenliği sağlama mevzusunda yardım etmeye hazır bulunduğunu belirten Macron, Libya’da bu senenin sonunda düzenlenecek seçimlerin başarı göstermiş şekilde tamamlanması icap ettiğini kaydetti.

Öte taraftan Macron, Dibeybe’nin talebi üstüne kanserle savaşım için 450 Fransız doktoru Libya’ya göndereceklerini belirtti.

Dibeybe de Fransa ile Libya arasındaki ilişkilerin resmi olarak tekrardan başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Fransa’nın Libya’nın siyasal meşruiyetini güçlendirme mevzusunda mühim rol oynadığını aktaran Dibeybe, Fransa’nın Libya’nın istikrarı ve yabancı paralı askerlerin varlığının sonlanması için katkıda bulunabileceğini belirtti.

Dibeybe, iki ülke arasındaki ortak projelerin tekrardan başlamasını istediklerini söylemiş oldu.

2002’den bu yana toplanamayan iki ülke arasındaki ortak komisyonun çalışmalarına tekrardan başlayacağını ifade eden Dibeybe, bu komisyonun iki ülke arasındaki anlaşmaların takibini yapacağı bilgisini paylaştı.

Dibeybe, Macron’u kısa sürede Trablus’ta görmeyi ümit ettiğini kaydetti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *