Mavi maske takan erkekler daha çekici bulunuyor

Cardiff Üniversitesi’nde görevli bilim adamları yaptıkları araştırma, mavi renkli cerrahi tipi maskeleri takan adam ve bayanların daha çekici görüldüğünü gözler önüne serdi.

Psikoloji kısmında görevli olan Dr. Michael Lewis, “Pandemiden önce bu tür maskelerle dolaşmak çekiciliği azaltıyordu çünkü bu kişinin hasta olduğuna dair bir algı yaratıyordu. Bu algının Covid-19 salgını süresince değişip değişmediğine bakmak istedik” dedi.

Lewis, “Araştırmamız sonucunda cerrahi mavi renkli maske takan insanları görünce aklımıza sağlık çalışanları ve doktorlar geliyor. Dolayısıyla bu maskeyi takanların daha pozitif bir algısı oluştu” ifadesini kullandı.

Evrimsel psikolojiyle açıkladılar

Araştırmanın ilk kısmı 2021 yılının Şubat ayında yapılırken 43 hanıma maskeli, kumaş maskeli, maskesiz ve yüzünün bir kısmı kitaplarla kapanık adamların fotoğrafları yayınlandı. Anket sonuçlarına gore kumaştan yapılmış maske takanlar asla maske takmayan ya da yüzü kitapların arkasında gizlenen erkeklerden daha çekici görüldü. Fakat mavi maske takanlar ise en çekici olanlar olarak dikkat çekti ve öteki erkekleri geride bıraktı.

Bilim insanı, “Bu evrimsel psikolojiyle ve partnerlerimizi nasıl seçtiğimizle açıklanabilir. Hastalık ve hastalık belirtisi eş seçiminde büyük bir rol oynar. Fakat şimdi psikolojimiz değiştiği için maskeler bir hastalık belirtisi olarak görülmüyor” ifadesini kullandı.

Lewis sözlerine, “Maskeler dikkati direkt gözlere çektiği için maske takanlar daha çekici olabilir” ifadesiyle devam etti. Araştırma Cognitive Research: Principles and Implications adlı dergide gösterildi. Lewis benzer bir araştırmanın karşı cinslerle olan versiyonunun da yapıldığını ve benzer sonuçlar çıktığını açıklarken bu araştırmanın hemen hemen hakemli bir dergide yayınlanmadığını duyurdu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *