MEB’den 81 ile genelge! Karşı karşıya eğitim iyi mi olacak?

Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca il ulusal eğitim müdürlüklerine yollanan rehbere gore; öğretmenlerin, eğitim çalışanının, kantin çalışanlarının ve talebe servisi çalışanının tam doz aşılarının tamamlanmış olması önerilirken, öğrencilerle bir araya gelmesi mecburi olan öğretmen ve okul çalışanlarının aşı olmamaları durumunda haftada iki kez PCR testi ile taranmaları ve sonuçların okul tarafınca lüzumlu işlemler yapılmak suretiyle kayıt altında tutulması istendi.

Öğrencilerle aynı ev içinde yaşayan kişilerin de aşılı olmaları tavsiye edilen rehberde şu tavsiyeler yer aldı:

* Bütün okullarda talebe, öğretmen ve personelin ihtiyacı olması halinde kullanabilmeleri için kafi sayıda maske Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca temin edilir.

* Okul içinde, ortak alanlarda, sınıflarda, öğretmen odalarında maske atık kutularının bulundurulması ve günlük olarak boşaltılmaları sağlanmalıdır.

* Talebe ve personelin hasta, temaslı yada risklilik durumları Millî Eğitim Bakanlığı ile Sıhhat Bakanlığı arasındaki veri entegrasyonu yolu ile izlenir ve okullara lüzumlu bildirim yapılır.

* Seminer haftasında enfeksiyon kontrolü ve okula giriş koşullarını içeren eğitim verilir ve okul yönetimince belirlenecek görevli tarafınca bu programın uygulanması ve alınacak önlemlerin takip edeni yapılır.

‘Farklı sınıflarda ders veren öğretmen maskesini değiştirmeli’

Rehberde öğrencilerden okula maske ile gelmesi istenirken, gelişimsel problemi olan yada maske takmakta zorluk çeken çocuklar için kural dışı uygulanabileceği açıklandı.

Maske takamayan öğrencilerin yüz koruyucu kullanımı ve fazlaca yakın temasın gerektiği durumlarda maske ile beraber yüz koruyucu kullanılması önerildi.

Öğretmenlerin ve okulda bulunan öteki personelin, aşılanma durumundan bağımsız olarak okul bahçesine girişlerinden itibaren, okulda bulundukları süre süresince devamlı maske takması tavsiye edilen rehberde, değişik sınıflarda ders vermeleri durumunda öğretmenlerin dersler içinde maskelerini değiştirmeleri önerildi.

Yiyecek içecek tüketiminin mümkün olmasıyla birlikte ayrı zamanlarda ve mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirilmesi için itina gösterilmesi, veli ve ziyaretçilerin salgın döneminde mümkün olmasıyla birlikte okul bahçesi de dahil olmak suretiyle okul içine girişlerine izin verilmemesi istendi.

‘Teneffüsleri farklı saatlere ayarlayın’

Ders esnasında derslik camlarının öğrenciler açısından risk yaratmayacak şekilde mümkün olmasıyla birlikte açık kalması istenen rehberde, ders aralarında bütün öğrencilerin açık alana çıkmaları, sınıfın camlarının ve kapısının tamamen açılarak hava akımı yaratacak şekilde minimum 10 dakika süre ile havalanması tavsiye edildi.

Merkezi havalandırma sistemleri bulunan binalarda ise havalandırması yüzde 100 taze hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenmesi gerektiği açıklandı. Solunum saatlerinin okul bahçesinde kalabalık oluşmaması için değişik zamanlara gelecek şekilde ayarlanması tavsiye edildi, okul kapalı alanlarında değişik derslik öğrencilerinin bir araya gelmesini en aza indirecek şekilde planlanması istendi.

Rehberde, tükürük ve sekresyon çıkışına niçin olabilecek şarkı söyleme benzer biçimde yüksek sesle meydana getirilen egzersizlerin ne olursa olsun açık alanda ve öğrencilerin içinde tercihen minimum 2 metre mesafe bırakılarak yapılması önerildi.

Velilere bilgilendirme yapılacak

Rehberin sonunda, okulun başlangıcında velilere ihtimaller içinde hastalık durumunda informasyon paylaşabilmeleri için bilgilendirme formu verilmesi de önerilirken, formda “Çocuğumda ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı, ishal şikayeti olması durumu, aile içerisinde solunum yolu şikayetleri gelişen veya solunum yolu enfeksiyonu hikayesi ile hastane yatışı yapılan kişi varlığı, aile içerisinde Covıd-19 tanısı alan kişi bulunması durumu” olması halinde velinin evladı okula göndermemesi istendi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *