Mehmet Ceyhan deklare etti! Mutant virüs en oldukca kimi etkiliyor?

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mutant virüsün en oldukca görüldüğü yaş grubuna ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Ceyhan, grip ve mevsimsel gribe neden olan 2 mutantın bulunduğunu belirterek, “Grip salgınlarına ve mevsimsel griplere neden olan ağırlıklı iki mutant virüs var. Biri H1N1, diğeri de H3N2 dediğimiz varyant. H1N1 İspanyol gribinde ortaya çıkmış; fakat gitmemiş, devam etmiş. H3N2 de Asya gribinde ortaya çıkmış, halen dolaşımda. Bir yıl bir tip fazla görülüyor, bir yıl öteki tip fazla görülüyor, onu başta bilemiyoruz.

H3N2 ağırlıklı olarak yaşlıları tutuyor, H1N1 ağırlıklı olarak evlatları ve genç yetişkinleri tutuyor. Buna bağlı olarak da mesela gebeler daha oldukca H1N1’den etkileniyor. Ölüm ve düşük oranları artıyor; fakat H3N2 o denli fazla etkilemiyor” dedi.

“0-9 yaş grubu daha çok etkileniyor”

Corona virüsü mutasyonunda da benzer bir durumun söz mevzusu bulunduğunu belirten Prof. Dr. Ceyhan, “Burada da buna benzer bir durum var. Bunlar tamamen gözlem, nedeni izah edilmiş bir durum değil. Arka arkaya 5 farklı ülke, mutant virüs ortaya çıkan hastaların daha küçük çocuklar olduğunu, özellikle 0-9 yaş grubundaki vaka sayısında artışa yol açtığını rapor etti. Daha çok küçük çocukları etkilediği, orijinal virüs kadar yaşlı kişileri değil, daha genç kişileri etkilediği gösterilmiş” diye konuştu.

“Nedeni bilinmeyen bir durum”

Prof. Dr. Ceyhan, Türkiye’deki oranın bilinmediğini kaydederek, şöyleki konuştu:

“Bu mutasyonun etkilediği bir durum. Zaman içinde bu mutasyonlar öyleki bir hale geliyor ki belli bir yaş grubunu ağırlıklı olarak hasta yapıyor, kimi zaman belli hastalık gruplarında daha oldukca hastalık yapıyor. Kimi zaman hastalık yapıcı hususi durumunu kaybediyor, anavatanı yarasaya gidiyor ve orada kalıyor. Fakat insanla temas etmiş olduğu süre yepyeni bir mutasyon ile yine ortaya çıkıyor. Türkiye’deki oranı bilmiyoruz. Bizim, mutant virüs ile orijinal virüslerin klinik sürecini karşılaştıracak kadar süremiz olmadı; bundan sonrasında değerlendirilir.

Ülke çapında bu verileri toplayıp, mutant virüsün klinikte ne şeklinde değişim yaptığını ortaya koymak lazım. Mutasyonda, bir mutant virüs bulduğunuz süre, genetik yapısı daima size ‘bu şunu yapar’, ‘şöyle bir değişiklik yapar’ dedirtmiyor, bunlar inceleniyor. Genetik haritasına gore, ‘şu noktasında değişiklik var’ deniyor; fakat o noktasındaki değişim virüsün davranışına iyi mi yansıyor, onu gözlemle anlayabiliyorsunuz. Bu aslına bakarsak sebebi bilinmeyen bir durum; fakat yepyeni bildiğimiz bir şey değil.”

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *