Meksikalı Petrol Devine Bitcoin Fidye Saldırısı!

Meksika devleti tarafınca işletilen dev petrol şirketi Petroleos Mexicanos (PEMEX), geçtiğimiz günlerde fidye yazılımı ile ciddi paralar elde eden suçluların en güncel hedefi oldu.

Pazar günü meydana getirilen saldırıda ilk olarak merkezi sistemlerin ele geçirildiği ve sisteme hiçbir şekilde giriş yapılamadığı görüldü. Şirket yetkilileri o tarihte yaptıkları açıklamalarda hacker’ların Ryuk olarak malum en ‘ölümcül’ fidye yazılım araçlarından birisini kullandıklarını ve firmanın ülke çapındaki birkaç sunucusuna sızdıklarını itiraf etti.

Bitcoin Fidyesi Reuters tarafınca aktarılan bir haberde ise saldırganların şirketten tamı tamına 5 milyon dolar değerinde Bitcoin istediği vurgulandı. Şirket problemi 48 saat içinde çözebileceğini ümit etse de, siber suçlulara karşı bu şekilde bir yöntem kullanılması fazlaca daha çok zarar oluşturabilir. Pemex, verilen süre esnasında durumdan kurtulmanın yolunu aramakla süre kaybetmiş olduğu ve süre dilimini aştığı için suçluların verdiği ”hususi indirim süresini” de geçmiş oldu.

Reuters’in ”anonim” olarak belirttiği bir şirket çalışanı, tüm sistemin etkilendiğini ve insanların şu an çalışmadığını itiraf etti. İndirim süresini de geçen petrol şirketinin bundan sonrasında iki kat daha çok para ödemeyi mi yoksa tüm sistemi ve sunucuları tekrardan oluşturmayı mı organize ettiği ise hemen hemen bilinmiyor.

Bundan ortalama 3 hafta ilkin Cenup Afrika’nın önde gelen şehirlerinden Johannesburg da Bitcoin fidye saldırısına maruz kalmıştı. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Bu yazı ilk olarak www.coin-turk.com üstünde yaynlanmıştırHaber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *