Menopoz ve Beslenme | Gundemtube.com

Menopoz semptomlarının bir gecede ortadan kalkmasına niçin olabilecek büyülü yiyecekler yada “süper yiyecekler” yoktur. Bununla beraber, rejiminize dahil edilirse genel sağlığınızı ve refahınızı iyileştirmeye destek olabilecek bazı yiyecekler vardır.

Günde minimum üç porsiyon demir açısından varlıklı yiyecek tüketin. Demir, yağsız kırmızı et, kümes hayvanları, balık, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, kabuklu yemişler ve zenginleştirilmiş tahıl ürünlerinde bulunur.

Menopoz esnasında sıcak basmaları yaşıyorsanız, baharatlı yiyecekler, kafein ve alkol benzer biçimde bazı “tetikleyici” yiyecek ve içeceklerden kaçınmalısınız.

Fitoöstrojen açısından varlıklı Gıdalar​

Fitoöstrojenler açısından varlıklı bir rejim, menopoz semptomlarını ve bir kadının osteoporoza yakalanma olasılığını azaltmaya destek olabilir. Fitoöstrojenler, insan vücudunda östrojen benzer biçimde davranan bitkilerde bulunan bileşiklerdir. Fitoöstrojenler açısından varlıklı besinler içinde soya, meyan kökü, keten tohumu ve çeşitli meyveler, sebzeler ve baklagiller bulunur.

Zeytin yağı​

Zeytinyağı, oldukca azca doymuş ya da trans yağ içermeyen ya da asla içermeyen kalp sağlığından sebebiyle tüketilmesi ihtiyaç duyulan en iyi yağlardan biridir. En oldukca araştırılan yağdır ve Akdeniz rejiminin mühim bir bölümünü oluşturur. Zeytinyağı, ev yapımı salata sosu yapmak ve yemeğin üstüne serpiştirmek için kullanılabilir ve ek olarak düşük ısıda kızartma, soteleme ve kavurma için de iyidir. Daima sızma zeytinyağı alın. Öteki sıhhatli yemeklik yağlar içinde hindistancevizi yağı ve avokado yağı bulunur. Bu yağların duman noktası yüksektir, bundan dolayı daha yüksek ısıda pişirme için iyidir.

Yağlı balık​

Yağlı balıklar muhteşem bir omega-3 deposudur, ek olarak D vitamini, protein, B vitaminleri ve selenyumdur. Bu tarz şeyleri tertipli olarak tüketmek, bir kişinin kardiyovasküler hastalık, yaşa bağlı görme kaybı ve demans riskini azaltabilir. Her hafta uskumru, sardalya ve somon benzer biçimde birkaç porsiyon yağlı balık yemeniz önerilir.

Koyu Yapraklı Yeşillikler​

Koyu yapraklı yeşillikler lif, folat (B9 vitamini), karotenoidler, C ve K vitaminleri, demir ve kalsiyum açısından zengindir. Bütün bu besinler, iyileştirilmiş sindirim sağlığı ve osteoporoz ve bunama gelişme riskinin azaltılması benzer biçimde sayısız sıhhat yararı sağlar. Koyu yapraklı yeşillikler içinde roka, ıspanak, lahana, kara lahana, pancar, brokoli, su teresi ve ötekiler bulunur.

Fasulye​

Fasulye, antioksidanlar, izoflavonlar ve kalsiyum ile yüklü oldukları için perimenopoz için en iyi yiyeceklerden bazılarıdır. Bununla beraber sıhhatli bir kiloyu destek sunar, kalp risklerini azaltır, yorgunluğu azaltır, kemikleri sağlamlaştırır ve hafızayı sağlamlaştırır. Ek olarak, fasulye lif bakımından zengindir ve bu da sindirim sağlığını iyileştirmeye destek sunar, sadece yüksek fasulye tüketimi şişkinliğe niçin olabilir. Düdüklü tencerede ıslatmak ve pişirmek, negatif sindirim semptomlarını azaltmaya destek olabilir.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *