Merakla beklenen iOS 15 sürümü erişime açıldı

Teknoloji devi Apple, iPhone’un merakla beklenen işletim sistemi iOS’un yepyeni sürümü iOS 15’i yayınladı. Dün akşam saat 20:00 itibariyle Türkiye’deki kullanıcılara sunulan güncellemede bir fazlaca yenilik bulunuyor.

İşte iOS 15 sürümünün özellikleri

FaceTime görüşmesi yaparken ekranınızı paylaşabileceksiniz. Beraber TV programları ve filmleri izlemenizi ya da müzik dinlemenizi sağlayacak SharePlay özelliği, uzaktaki aile üyeleriniz ve arkadaşlarınızla ortak deneyimler yaşamı sürdürmenin yepyeni bir yolunu sunacak.

Uzamsal ses

Konuşan her kişinin sesi, ekranınızda konumlandıkları yerden geliyormuş şeklinde duyuluyor. Bu da sohbetlerin daha organik ve akıcı olmasına destek oluyor.

Android ve Windows

iOS 15 ile beraber, FaceTime görüşmeleri Apple aygıtlarının haricinde, Android ve Windows cihazlara da taşınıyor.

Mesajlar ve Memoji

Mesajlar’da sizinle paylaşılan bağlantılar, görseller ve öteki içerikler şimdi ilgili uygulamada ‘Sizinle Paylaşılanlar’ adlı yepyeni bir bölümde içeriyor.

Mesajlar’a geri dönmek mecburiyetinde kalmadan, direkt içinde ne olduğu açtığınız uygulamadan cevap verebiliyorsunuz.

Yepyeni Memoji

Şimdi Memoji’niz için giyim seçebiliyor ve kendinizi yepyeni çıkartmalarla ifade edebiliyorsunuz. Aksesuarlarıyla tarzınızı dilediğinizce yansıtabiliyorsunuz.

Fotoğraf koleksiyonları

Mesajlar’daki fotoğraflar şimdi bir kolaj yada kaydırarak göz atabileceğiniz bir görsel olarak görünüyor. Dokunarak tümünü ızgara şeklinde görüntüleyebiliyor yada süratli bir Tapback ekleyebiliyorsunuz. Ve birkaç dokunuşla fotoğrafları arşivinize kaydedebiliyorsunuz.

Odak

Odak özelliği, konsantre olmaya yada uzaklaşmaya gerekseme duyduğunuz anda size destek oluyor. Odak seçenekleri listesinden bir Odak seçerek yada isterseniz kendinize hususi bir Odak ayarı oluşturarak yalnız almak istediğiniz bildirimlere izin veriyorsunuz. Bu sayede kendinizi tamamen yaptığınız işe adayabiliyorsunuz.

Bildirimler

Bildirimler şimdi yepyeni bir görünümle sunuluyor. Şahıs fotoğrafları ve daha büyük uygulama simgeleri yardımıyla bildirimlerin kimden yada nereden geldiğini idrak etmek artık daha kolay hale getirilmiş.

Harita

Yollar, mahalleler, ağaçlar, binalar ve daha fazlasıyla ilgili ayrıntılarla şehirleri başka bir gözden görmenizi sağlıyor.

Yepyeni sürüş özellikleri

Harita uygulaması şimdi sürücülere yol ayrıntılarının yanı sıra güncel kazaları ve trafik durumunu görmelerine destek olan yepyeni bir hususi sürüş haritası sunuyor.

Yepyeni toplu taşıma özellikleri

Toplu taşıma entegrasyonu, yakındaki durakları ve toplu taşıma saatlerini gösteriyor ve sık kullandığınız güzergahları en üste iğnelemenize olanak veriyor. İneceğiniz durağa yaklaştığınızda ise Harita uygulaması size bunu haber veriyor.

Safari/ Alt sekme çubuğu

Yepyeni Safari, denetimlere tek elle ulaşmayı kolaylaştıran ve içerikleri merkezine alan yepyeni bir tasarıma haiz. Kompakt ve hafifçe olan yepyeni sekme çubuğu, kullananların sekmeler içinde geçiş yapabilmeleri için ekranın alt kısmında havada duruyor.

Fotoğraflarda Canlı Metin

Canlı Metin, görsellerdeki varlıklı ve yararlı detayları akıllı bir halde seçebiliyor. Bu sayede fotoğrafta vurgulanan metne dokunarak arama yapabiliyor, mail gönderebiliyor yada yol tarifi alabiliyorsunuz.

Kamerada Canlı Metin

Canlı Metin özelliği Kamera uygulamasında da çalışıyor. Başka bir deyişle herhangi bir yerdeyken iPhone’unuzun kamerasını bir metne doğru tutarak işinize yarayacak bilgilerle hızlıca işlem yapabiliyorsunuz.

Sıhhat uygulamasıyla ilgili güncellemeler

Sıhhat uygulamasında meydana getirilen güncellemeler verilerinizi başkalarıyla paylaşmanın yepyeni yollarını sunuyor. Düşme riskinizi değerlendirmenizi sağlayacak bir ölçüm ve sıhhat durumunuzdaki değişimleri anlamanıza destek olacak bir eğilim analizi bunlardan ikisi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *