Meryem Uzerli’den şaşırtan itiraf! ‘Yüzde 6-8 Rus kökenli olduğum ortaya çıktı’

Başrolünü üstlendiği “Kovan” filminin 43. Internasyonal Moskova Film Festivali‘ndeki vizyonu için Rusya‘nın başkenti Moskova‘ya gelen Meşhur oyuncu Meryem Uzerli, samimi açıklamalarda bulunmuş oldu.

Uzerli, Moskova Film Festivali‘nin oldukca “prestijli” olduğuna dikkati çekerek, “Bu festivalin heyecanını yaşamak, bir parçası olmak, burada filmimizin gösterimini yapmak çok gurur verici” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“En büyük hediyelerden biri”

Rusya’da “Muhteşem Yüzyıl” dizisinde oynadığı “Hürrem Sultan” rolüyle tanınan Meryem Uzerli, Moskova’da sıcak karşılandığını ve birçok insanla tanıştığını söylemiş oldu.

Meşhur oyuncu, “Daha önce yaptığım işlerin insanların kalplerini ısıttığını ve onlara mutluluk getirdiğini burada gördüm. Bu da benim için en büyük hediyelerden biridir” şeklinde konuştu.

“İnanılmaz bir doğayla karşılaştık”

“Kovan filminde” Ayşe karakterini canlandıran Uzerli, daha ilkin buna benzer bir karakteri canlandırmadığını ve bunun filmdeki rol tercihinde etkili bulunduğunu dile getirdi.

Uzerli, “Ayşe karakteri, şu ana kadar oynadığım karaktere benzemiyor. Ayşe, daha sakin ve daha melankolik bir karakter. Senaryoyu okuduğum zaman, bu projede mutlaka olmak istedim. Bu benim için değişik bir deneyim oldu” dedi.

Çekimlerin Gürcistan sınırları yakınında gerçekleştiğini özetleyen oyuncu, çekim süresince doğayla birleştiğini belirtti. Meryem Uzerli, “Burada inanılmaz bir doğayla karşılaştık. Filmin bazı yerleri, 3 bin metre yükseklikteki bir dağın tepesinde çekildi. Bazen bulutları ayaklarımızın altında görüyorduk. Şehir hayatına tekrardan nasıl alışacağımı bir an düşünmeye başlamıştım” ifadelerini kullandı.

“İnsanoğlu doğadan gelen bir varlıktır”

“Kovan” filminin büyük parçasının tabiat için ayrıldığına ve doğayla ilgili derin mesajlar içerdiğine dikkati çeken oyuncu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Doğayı kaynak olarak sürekli kullanıyoruz. Doğadan sürekli alıyoruz ama geri vermiyoruz. Şehirde sürekli hızlı bir hayatı yaşıyoruz. Şehirde arabalar, trafik, telefonlar, teknoloji var ama nefes alıp, doğa içinde olursak, kendi kendimize kavuşuruz. Dünyanın en büyük antidepresanı doğadır. İnsanoğlu, doğadan gelen bir varlıktır. İnsan olarak doğadan uzaklaşırsak, kendimizden de uzaklaşmış oluyoruz. Kovan filminin hikayesi de zaten budur.”

Film çekimlerinin kimi zaman fedakarlık gerektirdiğini ifade eden Uzerli, “Kovan”ın çekimleri esnasında arıların sokmasına maruz kaldığını söylemiş oldu.

“Yüzde 6-8 Rus kökenliyim”

Babası Türk, anası Alman olan Meryem Uzerli, geçen yıl DNA dizilimini yaptırdığını söyledi. Oyuncu, “Yaptırdığım DNA test sonuçlarında yüzde 6-8 Rus kökenli olduğum ortaya çıktı. Buna çok şaşırdım. Anneme ve babama sorduğumda ise ailenin geçmişinden birçok şey ortaya çıktı” dedi.

Uzerli, “Aslında insanın nereden geldiği, nerede doğduğu, cildinin hangi renkte olduğunun hiçbir önemi yok. Benim için herkes aynıdır. Kendimi ve herkesi dünya insanı olarak görüyorum” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Okul zamanlarında Rus dili dersi aldığını özetleyen Meryem Uzerli, “Rusça okuyabiliyor, yazabiliyorum. Ancak pratik yapmadığım için birçok şeyi unuttum. Rus arkadaşlarım arada sırada Rusça kelimeleri bana hatırlatıyor. İki üç ay üzerinde çalışırsam, Rus dilini tekrar hatırlarım” diye konuştu.

“Rus sinemasında oynamak istiyorum”

Meşhur oyuncu, Rus sinemasını yakından takip ettiğini ve Rus oyuncularından Renata Litvinova’ya fanatik bulunduğunu söylemiş oldu.

Rus sinemasında oynamak istediğini dile getiren Uzerli, “Elbette, Rus sinemasındaki projelerde yer almak istiyorum. Sonuçta bir sanatçı olarak buna ülke çapında bakmıyorum. Karşıma pozitif anlamında beni zorlayan bir proje veya karakter çıkarsa neden olmasın? Rusya’dan veya herhangi bir ülkeden film konusunda teklif gelirse ilgilenirim” dedi.

“Çok güzel bir karakteri canlandıracağım”

Meryem Uzerli, Moskova’da festival kapsamında bu mevzuda birçok görüşme yaptığını aktardı. Yepyeni projeler üstünde çalıştığını bildiren Uzerli, 8-10 bölümlük bir takım projesinde yer alacağı bilgisini paylaştı.

Meşhur isim, “Yakında sürpriz dolu bir hikayede çok güzel bir karakteri canlandıracağım. Bu dizide izleyicinin beklemediği birçok olay yaşanacak. Bu dizi, izleyiciye koltuğundan kalkmasına izin vermeyecek” ifadelerini kullandı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *