Mitsubishi Motors, elektrikli vasıta yelpazesini genişletiyor

MMC CEO’su Takao Kato ve COO’su Ashwani Gupta, düzenlenen basın toplantısında araçları tanıtarak MMC’nin elektrifikasyon stratejisini açıkladılar. Kato konuşmasında “Elektrifikasyon teknolojisine, özellikle plug-in hibrit (PHEV) modellere odaklanıyoruz. MMC’nin gelecekte PHEV kategorisinde lider olması için daha fazla varyasyon sunarak ve ittifakın çeşitlilik içeren elektrifikasyon teknolojilerinden yararlanarak elektrikli araç yelpazemizi genişleteceğiz” dedi. Gupta ise, MMC’nin elektrifikasyon teknolojilerinden birini 2022 yılına kadar yepyeni orta ve kompakt SUV’larda, Kei otomobilde ise yakın gelecekte kullanmayı planladıklarını ekledi. 

MI-TECH CONCEPT otomobilin özellikleri

MI-TECH CONCEPT, “her türlü rüzgar ve arazi koşulunda benzersiz sürüş keyfi ve güven sunan küçük plug-in hibrit elektrikli bir SUV” olarak üretildi. Bu konsept otomobil; hafifçe ve kompakt yepyeni PHEV aktarma organı, dört motorlu elektrikli 4WD sistemi, ileri sürücü destek ve koruyucu güvenlik teknolojileri ile dolu ufak boyutlu elektrikli bir SUV formatıyla MMC’nin “Drive Your Ambition” marka sloganını yansıtıyor.

Dinamik Buggy Tipi Tasarım

“Sürücünün macerasını geliştirir” konseptiyle sunulan MI-TECH CONCEPT, Mitsubishi’ li olmanın özünü yansıtan dinamik bir buggy tipi vasıta olarak tasarlandı. Elektrikli bir aracın öncü hissi, açık mavi beden rengi ve ızgarada motor bobini motifi, iç tekerleklerde ve iç tasarımda ikincil bakır rengiyle ifade ediliyor.

Aracın ön kısmında MMC’nin imzası olan Dynamic Shield yepyeni ön tasarım konsepti benimseniyor. Izgaranın ortasında saten kaplama bir renk, elektrikli bir vasıta olarak ifadesini vurgulamak için de ikincil renk olarak bakır kullanılıyor. T şekilli farlar, farklılaştıran bir dış görünümü vurgulamak için ön uca entegre ediliyor. Tamponun alt kısmında gövdeyi korumak için her iki tarafta alüminyum karter korumaları yer alırken iç mekanda bir hava girişi bulunuyor.

Yanlardaki yükseltilmiş çamurluklar ve geniş çaplı lastikler, bir SUV olarak üst düzey hareket kabiliyetini ve gücü, ek olarak araziyi tam anlamıyla kavramak için ihtiyaç duyulan dengeyi yansıtıyor. Etkisi altına alan bir görünüme haiz olan gövdenin tasarımı, adeta bir kesme makinesinde şekillendirilmiş bir metal külçeyi anımsatırken konturlu yanlardaki basamaklarla tasarım ile kullanışlılık içinde denge sağlanıyor. Aracın arkası, SUV’ un sağlamlığını vurgulamak amacıyla metal külçeden oyulmuş büyük ve kalınca bir altıgen tasarıma haiz. T şekilli arka farlar, önde de kullanılan aynı tasarımı paylaşıyor.

Aracın içinde, yatay gösterge paneli ve işlevsel tasarım kullanımı kolaylaştırıyor. Yatay tema, gösterge paneline ve direksiyona entegre edilen bakır çizgilerle daha da vurgulanıyor. Klavye şekilli tuşlar, yatay temayı izleyerek orta konsolun üstünde konumlanırken öndeki tutma kolu hem de tuşların kullanımını kolaylaştırmak için dayanak işlevi de görüyor. İşlevler mütevazı ve düz, kolay anlaşılır bir halde sunulurken tuşlara basıldığında güvenli bir his veriyor. MMC, sürücüye daha oldukça refah veren bir tasarımı vurguluyor. Ön cam, vasıta davranışı, araziyi tanıma ve optimum rota yönlendirmesi benzer biçimde ilgili bütün detayları grafik bir halde sunuyor.

Hafifçe ve kompakt PHEV aktarma organı

Yepyeni PHEV aktarma organında geleneksel benzinli motorun yerine hafifçe, kompakt bir gaz türbinli motor üreteç içeriyor. Günümüzde çevresel farkındalık giderek artarken ve ölçülerde küçülme devam ederken, bu konseptte PHEV aktarma organını ufak bir SUV’a entegre etmek için teknolojik bir önerme değerlendiriliyor. Gaz türbinli motor üreteç, boyutlarına ve ağırlığına bakılırsa performans sunuyor.

Bölgelere bakılırsa seçilebilecek dizel, gaz yağı ve alkol benzer biçimde çeşitli yakıtlarla emek harcama esnekliği, gaz türbininin bir başka faydası olarak dikkat çekiyor. Egzozun temiz olması da çevresel ve enerji meselelerine cevap veriyor.

Elektrikli 4WD sistemi

MMC, S-AWC Entegre Vasıta Dinamiği Denetim Sistemini ön ve arkada Çift Motorlu, Etken Yalpalama Kontrolü (AYC) üniteli bir Dört Motorlu 4WD Sistemine gururla uyguladı. Fren kaliperlerinin elektrikli olması ek olarak yüksek tepki, sürüş kontrolünde yüksek isabet ve dört tekerin frenleme enerjisini sağlarken dönüş ve tutuş performansını mühim seviyede geliştiriyor. Dört tekere optimal sürüş gücü iletme kabiliyeti, arazide sürüş esnasında iki teker spin atarken hala yerde bulunan iki tekere güç iletmeyi ve sürüşü devam ettirmeyi mümkün kılıyor. MMC böylece şehirde yada engebeli arazide olsun sürücüye her koşulda güvenli ve coşku verici bir sürüş deneyimi sunarken, sol ve sağ lastikleri tersine çevirerek 180 aşama spinler benzer biçimde yepyeni sürüş deneyimlerine de olanak veriyor.

İleri sürücü destek ve koruyucu güvenlik teknolojileri

Vasıta, artırılmış gerçeklik (AR) özellikli ön camındaki gelişmiş optik sensörler benzer biçimde teknolojilerle algılanan çeşitli detayları gösteren bir İnsan Makine Arabirimi (HMI) ile donatılmış olarak sunuluyor. Sürücüler, AR özellikli ön camda gösterilen vasıta, yol ve çevredeki trafik koşulları benzer biçimde bilgiler yardımıyla görüşün zayıf olduğu durumlarda bile doğru kararlar verebiliyor. Ek olarak MI-PILOT yepyeni nesil sürücü destek teknolojisine de haiz olan konsept otomobil, bir tek otoyollarda ve düzgüsel yollarda değil, asfaltsız yollarda da sürücü desteği sunuyor. 

SUPER HEIGHT K-WAGON CONCEPT

MITSUBISHI MOTORS’un Tokyo’da tanıttığı öteki otomobili olan SUPER HEIGHT K-WAGON CONCEPT ise, daha oldukça gezi etmek ve daha uzun mesafelere gitmek isteyen sürücülere hitap eden yepyeni nesil yüksek bir Kei vagon. SUV tadı veren bir tasarıma haiz olan vasıta, konfor sunuyor ve sofistike bir iç tasarıma haiz. Yüksek performanslı motor ve CVT ile beraber gelişmiş sürücü destek teknolojileri ve güvenlik özellikleri içeren SUPER HEIGHT K-WAGON CONCEPT, düşük ve yüksek hız bölgelerinde çevik yol performansı sunuyor. MMC, otoyollarda tek şeritli sürücü desteği MI-PILOT, çarpışmaların hasarını azaltan frenleme sistemi ve yanlış pedal uygulamalarında çarpışma önleme desteği içeren e-Assist koruyucu güvenlik teknolojisi paketini entegre ederek aracın Japon hükümetinin “Support Car S Wide” güvenlik sınıflandırmasına uygunluğunu sağlamış oldu. Bu sayede sürücünün üstündeki yük hafiflerken bütün yolcular güvende hissedebiliyor. 

MITSUBISHI ENGELBERG TOURER

Tokyo Fuarı’nda sergilenen öteki bir vasıta olan üç sıra koltuklu SUV MITSUBISHI ENGELBERG TOURER, yepyeni nesil elektrifikasyon teknolojisi ve dört tekerden kontrolün eklenmesiyle MMC’nin Outlander PHEV’de geliştirdiği kendi Çift Motor PHEV aktarma organını ileriye taşıyor. Yüksek kapasiteli sürüş bataryası, aracın ortasında yerin altında konumlanıyor. Önde ve arkada yüksek çıktılı, yüksek verimli motorlardan oluşan Çift Motor sisteminin kullanıldığı aracın PHEV aktarma organı daha kompakt hale getirilirken yerleşim düzeni de yolcular için daha geniş hacim yaratmak ve üç sıra koltuklu bir paket sunmak amacıyla optimize edildi.

Araçta bulunan 4WD Sistemi, iki ön teker arasındaki güç dağılımının yanı sıra ön ve arkada yüksek çıktılı, yüksek verimli birer motordan oluşan Çift Motor sistemli tam zamanlı 4WD’yi de denetlemek için AYC’den yararlanıyor. Bunlarla MMC’nin Süper Dört Tekerden Denetim (Super All Wheel Control (S-AWC) entegre vasıta davranışı denetim sisteminin kombine edilmesi yardımıyla sürüş performansı ciddi anlamda geliştiriliyor. Sürüş, dönemeç alma ve durma performansları, her tekere uygulanan frenleme gücünün kontrolü (Tekerlerin Kilitlenmesini Önleyen Fren Sistemi- ABS) ile ön ve arka motor çıktısı (Etken Denge Kontrolü – ASC) entegre edilerek artırılıyor.

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *