Model ve kadın oyuncu April Ashley, yaşamını yitirdi

1935 senesinde Liverpool kentinde bir işçi ailesinin 9 çocuğundan biri olarak dünyaya gelen April Ashley, 86 yaşlarında yaşamını yitirdi.

1960 senesinde cinsiyet değişiklik yapma ameliyatı olan ikinci İngiltere vatandaşı olmuştu. British Vogue dergisi tarafınca fotoğraflanan Ashley, Hong Kong Yolunda filmimizde Joan Collins ile başrolleri paylaşmıştı.

Toplumsal cinsiyetinin yasalar önünde de tanınması için savaşım eden Ashley’e 2012 senesinde trans hakları için yürüttüğü kampanyalardan nedeniyle Kraliyet onur nişanlarından önde gelen MBE verildi. April Ashley onur ödülünü Buckingham Sarayı‘nda Veliaht Prens Charles‘ın elinden aldı.

Ashley’in arkasından Britanya’nın bir oldukca Meşhur yazar, sanatçı, beyazperde yönetmeni ve oyuncusu, müzisyeni taziye mesajları paylaşmaya başladılar. Müzisyen Boy George, Ashley’in arkasından yazdığı tweetinde, “RIP (huzur içinde yat) April Ashley! Büyük bir doğa gücü ve trans cinsiyeti baş rahibesiydin!” dedi.

Bir işçi ailesinin dokuz çocuğundan biri

BBC Türkçe’de yer edinen habere bakılırsa Ashley, 1935 senesinde Liverpool kentinde bir işçi ailesinin dokuz çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. 20 yaşına gelmeden gemilerde tayfa olarak çalışmaya başladı. Bir takım intihar girişiminden sonrasında denize çıkamaz oldu ve bir süre bir psikiyatri kliniğinde kaldı.

1955 senesinde ilkin Londra’ya sonrasında oradan Paris’e geçti. Paris‘de trans şovlarıyla Meşhur Le Carrousel gece kulübünde sahneye çıkmış olduğu dönemde cinsiyet değişimi ameliyatı için para biriktirdi.

Ameliyatını 1960 senesinde Fas’ın Kazablanka kentinde oldu. Sonradan verdiği mülakatlarda hanım bedenine geçmenin kendisini daha ilkin asla olmadığı kadar mutlu ettiğini söylemişti.

İngiltere’ye geri döndüğünde, kendisini hanım olarak tanımlayan bir geçişlik ve sürücü belgesi aldı. Lakin cinsiyet değişimi ameliyatları ve toplumsal cinsiyet değişikliği o tarihlerde İngiltere’de hala yasal sayılmıyordu.

Evliliğe ilk adımını attı fakat boşanamadı

Model olarak Vogue dergisi için fotoğraf veren Ashley, Hong Kong yolunda filmimizde Meşhur oyuncular Bob Hope, Bing Crosby ve Joan Collins ile beraber rol aldı. Fakat trans olduğu geniş bir çevrede bilinmiyordu.

1961 senesinde Sunday People gazetesi trans bulunduğunu kamuoyuna duyuru edince mesleki yaşamı sekteye uğradı. 1963 senesinde Cebelitarık’ta aristokrat Arthur Cameron Corbett ile evliliğe ilk adımını attı.

1970 yılındaki ayrılma davaları ise İngiltere hukukunda mühim bir dönüm noktasıydı. Hakim, Ashley’in biyolojik olarak adam kaldığını ve cinsiyet değiştirmenin hukuken mümkün olmadığını söyleyerek aslına bakarsan evliliğin geçersiz olduğuna karar verdi.

Yaşamış olduğu tüm bu güçlükler ve ufak düşürücü yargı sürecine rağmen Ashley, Londra’nın Knightsbridge semtinde April and Desmond’s adıyla bir lokanta açtı. Lakin 1975 senesinde yaşadıkları ağır gelip, kalp krizi geçirince ilkin Galler’deki Hay-on-Wye köyüne, sonrasında da ABD’nin batı sahiline yerleşerek sakin bir yaşam yaşamayı seçti.

“Kendine karşı dürüst olmak”

İngiltere’ye ise onlarca yıl sonrasında, 2005’te geri döndü. Toplumsal Cinsiyeti Tanıma Yasası kapsamında, kadınlığı da artık resmen tanınıyordu. 2012 senesinde Liverpool Müzesi’nde Ashley’in yaşam hikayesine adanan bir sergi açıldı ve bir yıl gösterimde kaldı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *