Moderna aşısında antikor seviyesi Pfizer-BioNTech’ten iki kat fazla çıktı

Korona virüsü dünya genelinde can almaya devam ederken, salgını bitirebilmek için aşılamanın artırılmasına yönelik çağrılar da sürüyor. Delta varyantı başta olmak suretiyle corona virüsü mutasyonları aşıların etkinliğini sorgulatırken, söz mevzusu süreçte tehlikeli sonuç bir araştırma ortaya çıktı.

Halihazırda en oldukça gündemde olan PfizerBioNTech aşısıyla Moderna’nın korona aşısı, ürettikleri antikor seviyesi açısından karşılaştırıldı. İki doz aşı olduktan sonrasında erişilen antikor seviyesinin ölçüldüğü çalışmada, Moderna aşısının antikor seviyesi Pfizer-BioNTech’ten iki kat fazla çıktı.

Koronaya yakalanmadılar

ABD merkezli Bloomberg’ün haberine bakılırsa araştırma Belçika’nın Ziekenhuis Oost-Limburg Hastanesi’nde mikrobiyoloji uzmanı Deborah Steensels öncülüğünde gerçekleştirildi.

1600 sıhhat çalışanının verileri, ikinci doz aşıyı olduktan 6-8 hafta sonrasında incelendi. Iştirakçilerin aşıdan ilkin corona virüsüne yakalanmadıkları açıklandı.

Sonuçlara bakılırsa Moderna aşısı olan kişilerde averaj 2 bin 881 birim, PfizerBioNTech aşısı olanlarda 1108 birim antikor olduğu tespit edildi.

Neticeleri Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nde (JAMA) gösterilen çalışmada iki aşı arasındaki farkın, etken bileşen sayısına dayanabileceği açıklandı.

Moderna aşısında bu sayı 100 mikrogram iken, Pfizer-BioNTech aşısında ise 30 mikrogram olarak ifade ediliyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *