Moody Blues efsanesi meşhur müzisyen Graeme Edge yaşamını yitirdi

Meşhur müzisyen Graeme Edge, 80 yaşlarında hayata gözlerini yumdu. Acı haberi kurucusu olduğu Moody Blues grubunun solisti Justin Hayward, Feysbuk‘tan duyurdu.

Grubun kurucularından olan Edge, davul çalıyordu. Justin Hayward, Edge’inh sesi ve kişiliğine dikkat çekti.

Edge emekliliğini açıkladığında Birmingham menşeyli Moody Blues grubunun onsuz olmayacağı hep konuşuluyordu. Grubu ayakta tutan isim hep o olmuştu.

Grubun basçısı John Lodge ise, Twitter‘da Edge’in dostluğu, yaşam sevgisi ve davul çalma tarzıyla ilgili övgüler yağdırdı. Onun için Şimal’in Beyaz Kartalı ifadesini kullandı.

Graeme Edge kimdir?

Tam adı Graeme Charles Edge olan Meşhur müzisyen bununla beraber şarkı sözü yazarı ve şairdi. Moody Blues’un yanı sıra kendi kurduğu Graeme Edge Band’de de çalıyordu. Kariyeri süresince büyük bir servet kazanan Edge’in mal varlığı tam olarak ise bilinmiyor.

30 Mart 1941’de Staffordshire’ın Rocester bölgesinde doğan Graeme Edge, Go Now, I Don’t Want To Go On Without You, Everyday şeklinde birçok hit şarkıya imza attı.

En oldukca dikkat çeken hit şarkıları ise Nights in White Satin ve Tuesday Afternoon oldu. Denny Laine ile yollarını ayırdıktan sonrasında Clint Warwick, Justin Hayward ve John Lodge’la beraber R&B tarzında çalmaya başladı.

2019’da emekli olana kadar grubun orijinal üyelerinden geriye kalan tek isimdi. 16 stüdyo albümü olan Edge, 2018’de Rock Hall‘da yapmış olduğu konuşmayla da hatırlanıyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *