Muşmulanın yararları nedir? Muşmula çayı iyi mi yapılır?Muşmula çekirdeğinin faydası nedir?

3000 senedir yetiştirilen ve tüketilen muşmula meyvesi muhteviyatında yüksek oranda vitamin ve mineral barındırır. Demir eksikliğini önleyen mucize gıda kanın oranlarını dengeleyen muşmula aleyhinde merak edilenleri sizler için derledik. Peki muşmulanın yararları nedir? Muşmula hangi hastalıklara iyi gelir? Muşmula iyi mi tüketilir? Bütün bu soruların yanıtı haberin detayında…

Gül ailesine ilişkin olan muşmula meyvesinin bilim litaretüründeki adı mespilustur. Çalı formasyonunda bir ağaçta yetişen muşmula, 3000 yıla aşkındır Türkiye, İran, Kafkas ve Cenup Doğu Avrupa ikliminde yetişir. Oldukça sert yapısı olan muşmula toplandıktan sonrasında fermente olduktan sonrasında tüketilir. Olgun hali ile satılan muşmula yumuşadığında tüketilmeye uygun bir meyve olur. Geleneksel tıp literatüründe bayağı fazla kullanılan muşmula muhteviyatında B vitamin kompleksini barındırır. Uzmanlar günlük tüketilmesini tavsiye ettikleri bu gıda karaciğer ve akciğeri temizleme de etkilidir. İçeriğinde sıvı oranı bakımından yüksek olan muşmula su dengesini de sağlar. Ek olarak böbrek üstü bezlerinin çalışmasını destek sunar. Alternatif tıpta kabızlık için püresi yapılır tüketilir. Yapraklarıyla birlikte kaynatılıp elde edilmiş çayı ise boğaz enfeksiyonları için oldukça ideal bir içecektir. Kalsiyum oranı yüksek olan muşmula kas ve kemik yapısını sağlamlaştırır. 

MUŞMULA ÇEKİRDEĞİNİN FAYDASI VAR MIDIR?

Meyvesi kadar çekirdeği de yararlı olan muşmula, sindirim sistemini düzenleyerek idrarı artırır. Bu özelliği yardımıyla mesane ve böbreklerdeki taşı dökmeye destek oldur. Çekirdekler kaynatılıp suyu tüketilir. Bu su hem de vücuttaki ödemi de kolayca atar. Zayıflamak isteyenler için idealdir. Sadece oldukça kuvvetli olduğundan tüketmeden ilkin ne olursa olsun bir uzmana danışılmasında yarar var. 

MUŞMULA ÇAYI NASIL YAPILIR?

Bir litre suyu orta boydaki bir kase dolusu muşmulayı iyice yıkayıp iki yiyecek kaşığı bal ilave ederek koyun. İyice karıştırıp kaynatın. Ocak ateşi gürken 15 dakika kaynatın. Sonrasında kısıp otuz dakikada o şekilde kaynattıktan sonrasında ocaktan alıp süzgeçten geçirin. Kilo vermek isteyenler günde iki bardak sadece düzgüsel bir insanoğlunun bir bardak tüketmesi gerekir.

MUŞMULANIN FAYDALARI NELERDİR? MUŞMULA HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR? 

Melovin maddesi bakımından varlıklı olan muşmula sinir sistemindeki hasara uğramış hücrelerin sayısını azaltarak daha sıhhatli işlemesini destek sunar. Bilhassa kabuğu kaynatılıp içildiğinde stres ve depresyon şeklinde rahatsızlıklara yarar sağlar.

Sıvı oranı yüksek olduğundan kışın su içmeyi dikkatsizlik eden kişiler için kişiler için ideal bir meyvedir. Böbreklerin fonksiyonlarını artırır. Bağırsak florasını dengeler. 

Çeşitli nedenlerden nedeniyle böbrek ve safrada oluşan kum, taş şeklinde hastalıkları dökmeye destek verir.

Bunun yanı sıra bağırsak iltihaplanmasını gidererek ishal ve dizanteri şeklinde ciddi sıhhat sorunlarını önler.

Yüksek oranda kalsiyum içerdiğinden kas ve kemik gelişimine katkı sağlar. Uzmanlar bu yüzden evlatların tertipli tüketmesini tavsiye eder. Darbe almış kemik yapısınında kolayca iyileşmesini sağlar. 

Sinir sistemine iyi geldiğini söylediğimiz muşmula kan dolaşımını da destek sunar. Tertipli kan dolaşımı beyne giden oksijen oranını artırır. Böylece şahıs gün içinde daha dinç olur. Ek olarak kan yapıcı maddeler salgılayarak anemi rahatsızlığına zemin hazırlayan durumları önüne geçer. 

Yumurtalık ve rahim duvarı sağlam olmayan hanımefendilere da yarar sağlar. Hamile kalma oranını yükseltir. 

Lif oranı yüksek olan bu meyve tokluk hissi yardımıyla fazla yiyecek yeme ihtiyacını gidermenin yanı sıra metabolizmayı da pozitif etkilediğinden zayıflamaya destek verir.

Sıvı oranı yüksek olan meyve yalnız vücudun su ihtiyacını karşılamaz hem de vücutta dolaşan özgür radikallerin idrar yolu ile atılmasını destek sunar.

MUŞMULA NASIL YENİR?

Oldukca süratli yumuşadığından dalından alınır alınmaz iyice yıkanıp taze tüketilebilir. Sadece bazı insanoğlu yumuşak tadından hoşlanmadığından daha değişik yollarla tüketmeyi tercih eder. Yukarıda da bahsettiğimiz şeklinde çekirdeklerinden çay yapılabilir. Bunun yanı sıra çekirdekleri ayıklanıp meyvesinin et kısmından marmalet ya da reçel yapılarak tüketilebilir.

MUŞMULANIN ZARARI VAR MIDIR?

Nadiren de olsa bazı insanlarda alerjiye niçin olur. Cildin kızarmasına yol açan muşmula tüketilmeden ilkin dikkat edilmesi gerekir. Gün içinde tüketilme dozu aşılmamalıdır. Ek olarak fazla tüketildiğinde gaz sıkışmasına niçin olur. Uzmanlar her besinde olduğu şeklinde muşmulada dozunda tüketilmesini tavsiye eder. Bununla beraber kronik hastalıklardan nedeniyle ilaç kullananlarında dikkatli tüketmesi gerekir. 

Gundemtube.com haber platformu ile güncel ve yeniliklerden haberdar ol! Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *