Mustafa Nihat Koç, çağımızın problemi meme kanseri ve meme estetiği ile ilgili bilinmeyenleri söyledi

Dr. MusK Clinic Nişantaşı Güzel duyu ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Nihat Koç, ‘Çağımızın problemi, meme kanseri ve meme estetiği mi?’ sorusunu cevapladı.

İşte soruma verdiği cevap:

“Bayanların oldukça iyi anladığı fakat adamların anlam veremediği meme ameliyatları. Acaba hakkaten lüzumlu mi? Seneler ilkin, güzel duyu cerrahi eğitime başladığım zamanlarda ben de empatisi ve tecrübesi azca bir cerrah iken, hanım bakış açısından meme organının ne ifade ettiğini anlamaktan oldukça uzak olduğumun bilincinde bile değildim. Kafamın içinde aydınlanma yaşadığım anı, okuduğum yazıyı hala hatırlıyorum. Uzmanlık tezimi hazırlarken bine yakın meme estetiği ile ilgi bilimsel yazı okumuştum. Bunlardan bir tanesi bilimsel olarak iyi mi yapılırı anlatmıyor, hastasının bakış açısından hissettiklerini anlatıyordu. İşte o an adam olarak mevzuya ne kadar uzak kaldığımızı anladım. İstediği sütyeni alabilmenin iyi mi bir his bulunduğunu oldukça iyi anlatmıştı hasta. Spor salonunun soyunma odasında neler hissettiğini, hususi gecelerde giyim seçmenin zorluğunu… Başka bir yazıda ise kadınlardaki meme dokusunun erkekte eşdeğerinin erkeklik organı bulunduğunu, benzetme yapacaksak bununla, karşılaştırmamız icap ettiğini anlatıyordu. Hele meme kanseri sebebiyle memesi alınmış bayanların kanseri yendikten sonrasında neler hissettiklerini daha iyi anlamış olur oldum.

Ben kendi pratiğimde meme küçüklüğü, meme büyüklüğü ya da meme deformasyonu sebebiyle muayeneye gelen bayanların tarafındaki erkelerde hep ne gerek var düşüncesinin hakim bulunduğunu gördüm. Mevzuya hep yabancılardı. Idrak etmek oldukça zor biliyorum fakat size en basitinden şu örneği vereyim: iki tane karpuzu boynunuza asın ve yalnız bir saat dolaşın bakalım ne hissedeceksiniz? Aşırı büyük meme problemi olan hastalar ki biz buna tıpta makromasti diyoruz işte akşama kadar bu hissi yaşıyorlar. Ya da meme dokusu gelişmemiş bayanlar bir elbise giyecek olsalar göğüs kısmı boş kalacağından üstlerine tam oturmayacak, mesele yaşayacaklardır. Ek olarak araştırmalar gösteriyor ki meme dokusu gelişmemiş bayanlar karşı cinse daha çekingen özgüvensiz davranıyorlar. Aynısını cinsel organ organ küçüklüğü olan erkeklerde yaşıyoruz.

Günümüzde değişen teknolojinin bütün nimetlerinden faydalanarak meme ile ilgili her duruma bir çözüm getirmiş durumdayız. Meme gelişim geriliğinde şu demek oluyor ki mikromasti durumunda son teknoloji silikonlar ile naturel ve güzel duyu meme görüntüsü oluşturabiliyoruz. Meme büyüklüğünde ise neredeyse süt bezlerine dokunmadan meme küçültmek mümkün. Meme kanseri sonrası meme dokusu alınan hanımlarda meme tekrardan yapımı şu demek oluyor ki rekonstrüksiyon seçeneklerimiz var.

Meme dokusu gelişim gerilikleri çoğu zaman erişkinlik sonrası 18 yaşını geçmiş kişilerde uyguladığımız silikon tedavisi ile yapılır. Vücutta tepki yapmayan, son teknoloji silikon kaplı, içi tıbbi silikon jel dolgulu protezler kullanılmaktadır. Ameliyat tekniğinde süt bezlerine.kesinlikle dokunulmaz. Uzun ömürlüdürler, senelik kontroller yapılır ve yaşam boyu bile kullanılabilirler.

Meme dokusu aşırı büyüklüğünde, makromastide ise süt bezlerinin maksimum korunması sağlanarak ideal meme oranına ulaşılır. Bu ameliyattaki aslolan amaç boyun ve omuz ağrılarının giderilmesi, sütyen askısına bağlı oluşan omuzlardaki çökülüğün giderilmesidir. Ek olarak iri memeli hanımlarda memeyi gizleme duygusuyla kambur duruş gelişebilmektedir ki ameliyat sonrası bu duruş da düzelir. İdeal meme şeklini sütyen kullanmadan giyim giyilebilecek büyüklükte olan meme dokusu diye de tarifleyebiliriz. Ya da meme altına konulmuş olan kalemi meme tutmamalıdır.

Meme kanseri sebebiyle meme dokusu alınmış hanımlarda hastalık psikolojisine ek olarak noksan kadınlık duygusu olabilmektedir. Bu tür durumlarda genel cerrah ile beraber emek harcayarak tekrardan meme yapımı mümkündür. İlk ameliyat ile eş zamanlı onarım seçenekleri olabildiği şeklinde ileriki zamanlarda, tedavi tamamlandıktan sonrasında da tekrardan yapılanma seçenekleri vardır. Hususi üretilmiş silikon protezler ve ya kişinin kendi vücudundaki fazlalık dokuları kullamak mümkündür.

İçinde bulunduğumuz meme kanseri farkındalık ayı sebebiyle bayanların kendi kendilerini muayene etmesinin önemini vurgulamak isterim. En küçük şüpheli durumda ne olursa olsun uzman bir doktora başvurunuz ve erken müdahale ile oldukça iyi sonuçlar alındığını unutmayınız.”Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *