Mutasyona uğramış korona virüsü yüzde 64 daha ağır

Danimarka’da meydana getirilen bir araştırma İngiltere’de tespit edilen mutasyona uğramış corona virüsünün oldukca daha bulaşıcı bulunduğunu ve bu virüsün insanları daha ağır etkilediğini ortaya çıkardı.

Araştırmayı meydana getiren Serum Enstitüsü’nden meydana getirilen açıklamada corona virüsünün İngiltere mutasyonunun görüldüğü 2.155 kişiden 128’inin hastaneye yatırılmış olduğu bunun da öteki mutasyonlara nazaran %64 daha yüksek bir düzey olduğu ifadesi yer aldı.

Enstitüden meydana getirilen açıklamada çalışmanın İngiltere’de meydana getirilen benzer bir araştırma ile tutarlı olduğu ifade edildi.

3’te 2’si mutasyonlu

Geçen hafta Danimarka genelinde daha yaygın virüs türü haline gelen B117, ülke genelindeki tüm yepyeni vakaların üçte ikisine denk gelmişti. Bu senenin  başlangıcında Danimarka’da mutasyona uğramış corona virüsü oranı yüzde 5 seviyesinin altındaydı.

1 Mart’ta normalleşme sürecine başlamış olacak olan Danimarka, corona virüsünün yapısını incelemek suretiyle geliştirilen genom dizilimi mevzusunda öncü ülkelerden biri konumunda.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *