Müzisyen Bunny Wailer yaşamını yitirdi

Gerçek adı “Neville O’Riley Livingston” olan fakat Bunnt Wailer olarak tanınan 73 yaşındaki Meşhur müzisyen, Jamaika’da yaşamını yitirdi. Bob Marley ile reggae ve ska’yı internasyonal kamuoyuna tanıtan Wailer’ın kalp krizi geçirdiği açıklandı.

“Jamaika ve Reggae için büyük bir kayıp”

Jamaika Başbakanı Andrew Holness, Bunny Wailer ile ilgili “Jamaika ve reggae için büyük bir kayıp. Jamaika müzik dünyasının saygı duyulan isimlerinden biriydi” ifadelerini kullandı.

Dünyaca Meşhur müzisyen, Kingston’daki yoksul bir bölgede dünyaya gelmiş ve kendini müziğe adamıştı.

Grammy ödüllü müzisyen

Grammy ödüllü müzik yazarı ve perküsyonist, 1963 senesinde Marley ve Tosh ile tanışarak grubu kurmuştu. Grup sonrasında yapımcı Chris Blackwell’in plak şirketi Island Records ile anlaşmış ve beşinci albümleri Catch a Fire ile internasyonal şöhrete kavuşmuştu.

Reggae müziğin tüm dünyada tanınmasına önayak olan Wailers’ın ska ve rocksteady türlerinde birçok şarkısı bulunmaktadır. Bunlar içinde öne çıkanlar içinde Simmer Down, Lonesome Feeling ve Thank You Lord dikkat çekmektedir.

Grup dağıldı

Tosh ve Livingston sonrasında gruptan ayrılmış ve Bob Marley müzik kariyerine yepyeni müzisyenlerle “Bob Marley and the Wailers” olarak devam etmişti.

Solo kariyerinde Cool Runnings ve Bald Head Jesus benzer biçimde şarkılarıyla dikkat çeken Wailer, 13 çocuğun da babası. Yaşamının son günlerinde birçok kez kalp krizi geçiren Wailer’ın aralık ayından beri hastanede olduğu açıklandı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *