Müzisyen Franco Battiato yaşamını yitirdi

1984 senesinde İtalya‘yı Eurovision‘da temsil edip 5.’lik elde eden müzisyen Franco Battiato, 76 yaşlarında hayata gözlerini yumdu. 1984 senesinde ‘I treni di Tozeur’ şarkısıyla İtalya’yı temsil eden müzisyen adını bütün Avrupa’ya duyurmuştu.

1945 senesinde Sicilya‘da doğan Battiato, ilk single’ını 1965 senesinde L’amore e partito adıyla çıkarmıştı. İlk albümü Fetus ise 1972 senesinde gösterildi.

Alice ile 1984 senesinde İtalya’yı Eurovision‘da temsil etti. I Treni Di Tozeur müzisyen 5. olup yarışmayı kazanamamasına karşın birçok Avrupa ülkesinde hit oldu. Bilhassa Almanya’da popülerleşti.

Franco Battiato, 1979 senesinde L’Era del Cinghiale Bianco şarkısı için Türkiye’de bir klip çekmişti. Klip, bir grup Türk çocuğun konuşmasıyla başlıyor, evlatların konuşmaları net olarak anlaşılabiliyordu. Klibin devamında ise Türkiye’den görüntülere yer veriliyor. Klibi, Emilio Uberti yönetmişti.

Battiato ek olarak, 2014 yılının Eylül ayında İstanbul, Galata’da bir fotoğraf sergisi açmıştı. ‘Eataly’ kapsamındaki sergi yoğun ilgi görmüş ve süresi uzatılmıştı. Serginin adı ‘Quisque faber fortunae suae’ şu demek oluyor ki ‘Herkes kendi kaderinin mimarıdır.’

Onlarca defa İstanbul’a gelen Battiato, Mevlana‘nın felsefesine de tutkuluydu. Konya ve birçok şehri daha ziyaret etti.

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *