Müzisyen Hakan Taşıyan taburcu oldu

Geçen senenin ekim ayında karaciğer sirozu ve böbrek yetmezliği tanısıyla hastaneye başvuran Hakan Taşıyan, ortalama 7 aydır tedavi gördüğünü ve 1,5 ay ilkin de ameliyat bulunduğunu söylemiş oldu.

Böbrek naklinin, dokuları uyumlu olduğundan kız kardeşinden yapıldığını belirten Taşıyan, sıhhat durumunun iyi bulunduğunu beyan etti.

“Yeni bir sayfa açtım”

Fanatiklerine sevgilerini ileten Taşıyan, “Gün geçtikçe iyiye gidiyorum. En kısa zamanda tekrar yeni bir sayfayla sevdiklerimle birlikteyim inşallah. Sürekli kontrole gelip gidiyorum. Birkaç ay sonra, yaza daha iyi olacağım. Arayan soran herkese, bütün sevdiklerime, sanatçı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Taşıyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a, ameliyatını gerçekleştiren doktorlara ve sıhhat çalışanlarına da teşekkürlerini iletti. Ankara Kent Hastanesi Organ Nakli Sorumlu Müdürü Prof. Dr. Erdal Birol Bostancı da Taşıyan’ın hastaneye vardığında karnında şişlik bulunduğunu ve diyalize girdiğini söyledi.

Hemen sonra hastanenin Organ Nakli Konseyi‘nin Taşıyan’ın durumunu değerlendirdiğini ve karaciğer ile böbrek naklinin beraber yapılması kararını aldığını bildiren Bostancı, süreci şöyleki söyledi:

“Kız kardeşi böbrek için uygun bulundu”

“Canlıdan nakil için organ hazırlıklarına başladık. Ama karaciğer için uygun organ bulamadık. Kız kardeşi böbrek için uygun bulundu. Daha sonra kadavradan karaciğer beklemeye başladık. İzmir’den bir organ çıktı. Devletimizin sağladığı uçakla oraya gidildi ve organ alındı. İlk önce karaciğer naklini, 5 gün sonra da böbrek naklini yaptık. Ekibin tedavisi sayesinde şu anda her iki organı da çalışıyor. Şehir hastanemizin ilk kombine organ nakli yapılan hastası Hakan Bey şu anda diyalize girmiyor ve iyi bir durumda. Eşi, bu sabah şarkı söylemeye başladığını söyledi.”

Bostancı, organ naklinin 20 branşı ilgilendiren bir emek işi bulunduğunu ifade ederek, “Bu bir ekibin başarısı. Tüm branşlarımıza ve emek veren tüm hekim ve sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Ankara Kent Hastanesi Koordinatör Başhekimi Dr. Aziz Ahmet Surel de tedavi süreci ve Organ Nakli Konseyi’nin sonucuna değinerek, şöyleki konuştu:

“Tedavide çok ciddi bir ekibin emeği var. Sürecin içinden geçen hastamız, hastamızın yakınları ve vatandaşlarımızdan en büyük talebimiz şu; bu operasyonların gerçekleşmesi için tek tedavisi organ nakli olan vatandaşlarımızın şifaya kavuşabilmesi için mutlaka organ bağışı yapsınlar. Bir insana şifa olabilecek bir organ, toprağın altında çürüyüp gitmesin. Organ bağışı noktasında vatandaşımızın bilinçlenmesini artırmamız lazım. Her bir organ bir can demek. Vatandaşlarımızın organ bağışı noktasındaki farkındalığı ve hassasiyetini ne kadar artırırsak yarın ihtiyaç duyduğumuzda o kadar derman bulabiliriz.”

“Yeniden şarkı söyleyecek”

Karaciğer ve böbrek yetmezliğinin vücudu dermansızlaştırdığını belirten Surel, “Hakan Bey yeni organlarıyla beraber artık diyalize ihtiyaç duymuyor. Vücudun artıklarını böbrek atıyor, karaciğer çok güzel faaliyetlerini yerine getiriyor. Vücut yavaş yavaş toparlayacak ve Hakan Bey yine kendini çok dermanlı, şarkı söyleyecek, keyifte hissettiği günlere gelecek.” dedi.

Geçen senenin ekim ayında karaciğer sirozu ve böbrek yetmezliği tanısıyla Ankara Kent Hastanesi’ne başvuran Taşıyan’ın, 23 Ekim 2020’de tedavisine başlanmıştı. Taşıyan’a, 4 Mart’ta bir kadavradan karaciğer nakli, 9 Mart’ta ise kardeşi Sinem Saraçoğlu’ndan böbrek nakli yapılmıştı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *