Müzisyen Kurt Cobain’in saç telleri açık artırmada satıldı

Rock müziğin efsanevi isimlerinden Kurt Cobain‘in saç telleri, vefatından 27 yıl sonrasında satışa çıkarıldı. 1994 senesinde yaşamını kaybeden Cobain’in birkaç saç teli, müzayedede 14 bin 145 dolara alıcı buldu.

Iconic adlı müzayede evinde satışa çıkarılan saç tellerinin, Cobain’in 1989 senesinde Nirvana’nın Bleach turnesindeyken kesilen saçlarından parçalar olduğu öğrenildi.

Saç kesiminin İngiltere’nin Birmingham şehrinde olduğu, Tessa Osbourne‘un Kurt Cobain‘in saç tellerini bir çantada saklamış olduğu ve ölümünden sonrasında sanatçı Nicole DePolo’ya verdiği öğrenildi.

DePolo da saç tellerini, en büyük zamanı saçlar koleksiyonuna haiz olmasıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren John Reznikoff’a vermişti. Ve saçlar, mayıs ayında açık artırmaya çıkarılmıştı.

1987 senesinde Nirvana’yı kurmuştu

Kurt Cobain, 1987 senesinde Krist Novoselic ile beraber Nirvana‘yı kurmuştu. Grup, Bleach isminde ilk albümlerini 1989 senesinde çıkarmıştı. Nirvana, ikinci albümü Nevermind’ı 1991’de gösterildi ve Smells Like Teen Spirit ile çığır açan bir başarı yakalamıştı. Grup, X kuşağının ‘bayrağı önde götürmüş olan grubu’ olarak etiketlenmişti ve Cobain, ‘bir neslin sözcüsü’ olarak nitelendirilmişti.

Kurt Cobain, yaşamının son yıllarında parlayan yıldızının yanı sıra zararı olan madde bağımlılığı ile savaşım etmişti. Cobain, 18 Kasım 1993’te MTV Unplugged serisi kapsamında gerçekleştirdiği akustik konserden beş ay sonrasında yaşamına son vermişti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *