Müzisyen Mikis Theodorakis yaşamını yitirdi

Yunanistan’ın Meşhur bestecisi ve sanatçısı Mikis Theodorakis, 96 yaşlarında başkent Atina’da yaşamını yitirdi.

Besteleriyle birçok nesle ulaşan Theodorakis, Ceberrüt için hazırladığı müzik ile tarihe geçmişti. Yazdığı bestelerin arasından sıyrılan Ceberrüt, günümüzde bile popüler kültürün en ikonik eserlerinden biri olarak biliniyor.

Ölümünden sonrasında toplumsal medyada birçok insan Theodorakis ve Ceberrüt filmindeki başrol oyuncusu Anthony Quinn’in Yunan kültürünü en iyi tanıtan adlar olduğuna dair yorumlar yapmış oldu.

Yunan halk müziği ve senfoni orkestrasını bir araya getirmeyi başaran ve bu sayede tanınan Theodorakis’in yazdığı “Ballad of Mauthausen”, Nazi soykırımı aleyhinde yazılmış en güzel yapıt olarak tarihe geçti.

Müzisyenliğinin yanı sıra bir aktivist olan ve insani değerleri öne çıkardığı görüşleriyle tanınan Theodorakis, Türkiye ile Yunanistan içinde sulh sağlanması ve ilişkilerin normalleşmesi için de fazlaca çalışmıştı.

1986 senesinde Türk entelektüeller ve siyasetçilerle beraber Yunan-Türk Dostluk Komitesi’ni kuran Theodorakis, adeta bir sulh elçisi olarak çalışmıştı. Devrin Yunan Başbakanları Andreas Papandreou ve Constantine Miçotakis’ten mesajları Türkiye hükümetine ileten Theodorakis, Internasyonal Af Örgütü için 1990’da bir takım konser vermişti.

2000 senesinde Nobel Sulh Ödülü’ne aday gösterilen Theodorakis, bir süredir kalp sağlığı sorunları yaşıyordu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *