Müzisyen Ronnie Spector yaşamını yitirdi

Müthiş sesi ve canlı sahne performansıyla bir döneme damgasını vuran Meşhur müzisyen Ronnie Spector, 78 yaşlarında aramızdan ayrıldı.

Solisti olduğu Ronnettes’le “Be My Baby” ve “Walking in the Rain” şeklinde hitlere imzasını atan Meşhur vokalistin kanser sebebiyle yaşamını kaybetmiş olduğu deklare etti.

Ronnie’nin ailesi yapmış olduğu açıklamada “Ronnie hayatını gözlerinde bir pırıltı, cesur bir tavır ve kötü bir mizah anlayışıyla yüzünde bir gülümsemeyle yaşadı. Sevgi ve minnetle doluydu. Neşeli sesi, oyuncu doğası ve büyülü varlığı onu gören duyan ve tanıyan herkeste yayşayacak” dedi.

Ronnie Spector kimdir?

Haber Global’in derlediği bilgilere gore Ronettes grubu 60’lı yılların başlangıcında dikkat çekmişti. Spector’ın müthiş sesi şarkılara güç verdi. Hitlerinden “Be My Baby”, Rolling Stone’un bütün zamanların en iyi 500 şarkısı sıralamasında 22 numarada yer aldı.

Ronnie Spector, 2016 senesinde Rolling Stone dergisine verdiği röportajda “Tüm müzisyenler ellerinde ne var ise düşürdüler ve kasabadaki bu yepyeni kıza baktılar. ‘Aman tanrım’ diye düşündüm. ‘Ben mi? İspanyol Harlem’inden çıkan minik kız mı?’ demişti.

1963 yazına damgasını vuran “Be My Baby”nin büyük başarısı Ronette grubunu süper yıldızlara çevirdi ve pop dünyasında dalgalanmalara niçin oldu.

“Aklımı başımdan aldı”

Brian Wilson şarkıyı ilk duyduğu anı şu şekilde anlatmıştı: “Araba kullanıyordum, şarkı çalmaya başladı. Yolun kenarına çekmek zorunda kaldım, çünkü aklımı başımdan aldı. Şimdiye kadar üretilmiş en iyi şarkı. Hiç kimse onun üstüne çıkamaz.”

İlk günlerde Spector’lma beraber çalışan Darlene Love ise, “Tarihte kendi yerini alacak çünkü onun gibisi gelmedi. 1964’te onunla ilk tanıştığımda ufacık bir şeydi. Bana küçük bir Barbie bebeğini hatırlatıyordu. Ama sesi çok büyüktü” diye konuştu.

Karabasan şeklinde bir evlilik

Ronnie Spector, Phil Spector ile 1968 senesinde evliliğe ilk adımını attı. 4 yıl sonrasında ayrıldılar. Bu evlilikte sertlik ve istimar olduğu oldukça konuşuldu. Phil Spector geçen yıl öldü. Ronnie ölümü üstüne yapmış olduğu açıklamada “Harika bir yapımcıydı ama berbat bir kocaydı” demişti.

Ronnie’nin aslolan adı Veronica Yvette Bennett‘ti. New York’ta büyümüştü. Genç yaşta kız kardeşi Estelle ve kuzenleriyle müzikle uğraşmaya başladı. Darling Sisters adıyla bir grup kurdular. Birkaç başarısız single’ın peşinden Phil Spector onları keşfetti. Ronnie’nin sesine uygun şarkılar yazdı. Ondan sonrasında büyük çıkış başladı.

En büyük şanssızlığı Beatles’a Rolling Stones’a denk gelmesi

Ronettes grubunun şansızlığı Beatles ve Rolling Stones’a denk gelmesi oldu. Bu iki grup dünyayı sallarken öncekiler dinleyici yitirdi. Beatles’ın ABD turnesi için Ronettes’e de talih verildi. Sadece Phil Spector, Ronnie’nin gitmesine izin vermedi. Bu, Meşhur şarkıcının yaşamının karanlık periyodunun başlangıcı olarak kabul ediliyor. Gazete okumasına, TV izlemesine bile izin vermedi. Woodstock’ın olduğundan bile haberi yoktu.

1972’de Phil’den kurtulduktan sonrasında yepyeni bir kariyer kurmaya çalıştı. O günleri Rolling Stone’a “Eski sevgilim şarkı söylemeyi benden aldı, bu yıkıcıydı” diye anlatmıştı.

1976’da E Street Band ile “Say Goodbye to Hollywood” şarkısını kaydetti. Sadece eski günlerinden yaratı yoktu. 1986 senesinde Eddie Money’nin “Take Me Tonight” adlı hit parçası için “Be My Baby”den bir kısmı kullanmasıyla tekrardan ilgi odağı oldu. Şarkı büyük başarı kazanmıştır ve yepyeni nesil Ronnie’yi tanıdı.

Ronnie Spector son birkaç senesinde turneye çıktı, ara sıra yepyeni kayıtlar yapmış oldu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *