Müzisyen Ronnie Wood ikinci kez kansere yakalandı

İngiliz efsaneleşmiş rock grubu Rolling Stones’un gitaristi Ronnie Wood, ikinci kez kanserle savaştığını deklare etti.

73 yaşındaki Wood, kendisine kısa süre ilkin ufak hücreli kanser teşhisi konduğunu fakat her şeyin yolunda bulunduğunu söylemiş oldu.

“Olumlu olmam lazım”

Usta gitarist, “Yapabileceğim tek şey olumlu olmak ve hastalıkla savaşmak” dedi. Affirmation adlı yeni bir şarkı yapan Wood, “Kendime bakarsam her şeyi başarabilirim” diye konuştu.

Wood, 2017 senesinde yakalandığı akciğer kanserini 2018’de yenmişti.

Ufak hücreli akciğer kanseri aleyhinde

Akciğer kanseri, akciğer hücrelerinin anormal olması ile adım atar ve denetim dışı büyür. Daha çok kanser hücresi gelişmesi ile bir tümör şeklini alabilir ve vücudun öteki kısımlarına yayılabilirler.

Akciğer kanserinin 2 temel türü;

Ufak hücreli akciğer kanseri: Hem de yulaf hücreli kanser olarak da bilinir. Akciğer kanserlerinin %10 ila 15’ini oluşturur.

Ufak hücreli olmayan akciğer kanseri: Akciğer kanserlerinin %80 ila 85’ini oluşturur. 3 ana şekli; adenokarsinom, skuamoz hücreli karsinom ve büyük hücreli karsinomlardır.

Ufak hücreli akciğer kanseri daha ender olmanın yanı sıra daha agresif olan formdur. Kanser hücreleri süratli büyümeye ve vücudun öteki bölgelerine yayılmaya (metastaz) eğilimlidir. Bu sebeple kanser sadece vücudun öteki bölümlerine yayıldıktan sonrasında teşhis edilebilir, bu durum da iyileşmeyi daha zor hale getirir. Eğer ufak hücreli akciğer kanseri erken evrede tespit edilebilirse kanser ilerlemeden etkin bir halde tedavi edilebilir.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *