Neşet Ertaş’ın filminin çekilmesine izin çıktı

Neşet Ertaş‘ın yaşamının Erol Parlak tarafınca kaleme alındığı, Kültür ve Gezim Bakanlığı‘nın 2019’da yayımladığı iki ciltlik ‘Acayip Bülbül Neşet Ertaş, Yaşamı, Sanatı ve Eserleri‘ adlı kitabından yola çıkılarak film haline getirilmesinin yolu mahkeme kararıyla açıldı.

Ailesi ‘Rızamız yok’ demişti

Yapımcı Mustafa Uslu, ağustos ayında yönetmeni Ömer Faruk Sorak ve oyuncularının katılımıyla düzenlemiş olduğu basın toplantısında ‘Acayip Bülbül Neşet Ertaş‘ adlı beyaz perde filminin tanıtımını yapmıştı.

Bunun üstüne Neşet Ertaş‘ın evlatları Nigar Leyla Ertaş, Döne Ertaş, Hüseyin Ertaş ve Canan İlhan, babalarının yaşamının filme çekilmesine kesinlikle rızalarının olmadığını söyleyerek ‘Acayip Bülbül Neşet Ertaş’ın çekilmemesi için dava açmıştı.

Söz mevzusu dava, geçtiğimiz günlerde görülerek ‘Acayip Bülbül Neşet Ertaş‘ın çekilmesinde herhangi bir mahsur olmadığı sonucuna varıldı.

Habertürk’ün haberine gore; Mustafa Uslu, dava süreci süresince da Erol Parlak’ın danışmanlığında filmin çekim hazırlıklarını sürdürdüklerini belirterek planlandığı benzer biçimde ocak ayında sete çıkılacağını söylemiş oldu.

Uslu, Neşet Ertaş‘ın ailesiyle uzlaşma olup olmayacağı yönündeki sorumuza “Ben filmi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan kitaptan yola çıkarak çekeceğim. Ailenin bu konuda bir hakkı yok. Filmin müziklerinin kaydı Ankara’daki Müzik ve Güzel Sanatlar Akademisi’nin stüdyolarında yapıldı. ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ı önümüzdeki yılın sonunda gösterime çıkaracağız. Ayrıca Neşet Ertaş’ın vefatının yıl dönümü olan 25 Eylül 2022’de Kırşehir Stadyumu’nda halk ozanlarının katılımıyla geniş çaplı bir anma töreni düzenleyeceğiz Bunu yanı sıra 2023’te Kırşehir’de bir Neşet Ertaş Müzik ve Güzel Sanatlar Lisesi de açacağız” şeklinde yanıt verdi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *