Nihat Hatipoğlu yanıtladı! Cenazeyi alkışlayarak uğurlamak doğru mu?

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Atv‘de gösterilen iftar ve sahur programlarında izleyicilerin sorularını yanıtlıyor.

Bir seyirci, WhatsApp üstünden “Cenazeyi alkışlayarak uğurlamak doğru mu?” sorusunu yöneltti.

Hatipoğlu, “Cenazeye alkış tutmak bir Müslüman için doğru değildir. Alkışın faydası yok, duanın faydası var. Eğer cenaze konuşabilseydi ‘alkış istemiyorum’ derdi” ifadelerini kullandı.

“İyiye, güzele işarettir”

Geçtiğimiz günlerde Nihat Hatipoğlu ile iftar programına bağlanan dokuz yaşındaki Yunus Emre Uçar, “Yanağımda Allah yazıyor gibi görünüyor sizce bu işaret mi?” diye sormuştu.

Söz mevzusu sual karşısında gülümseyen Nihat Hatipoğlu, “İyiye güzele işaret olarak düşünelim. İnşallah Allah’ın yolunda iyi bir kul olursun” yanıtını vermişti.    

‘Astral seyehat’ sorusu!

Atv ekranlarında gösterilen ‘Nihat Hatipoğlu ile İftar’ programının 16 Nisan Cuma günü gösterilen kısmında, Meşhur ilâhiyatçıya yöneltilen sual gündem olmuştu.

Muş’tan yayına bağlanan Zeynep Ebrar Yıldız adlı seyirci, “Malum pandemi sürecindeyiz. Astral seyahatle Kabe’ye gidersek haccımız kabul olur mu?” sorusunu yöneltmişti.    

Nihat Hatipoğlu, söz mevzusu soruya şu yanıtı vermişti: 

“Duayla Kabe’ye gidin, astral seyahatle Kabe’ye gidemezsiniz. Astral seyahat denemeleri çok doğru olan denemeler değildir. Onlara gerek yok… Namaz kılarken gözünüzü kapatıp Kabe’yi düşünmek, Medine’yi düşünmek, kendinizi orada hissetmek… Tasavvufta buna râbıta diyorlar. Kalbi Allah’a bağlamak, tefekkürle Allah’ın büyüklüğünü düşünmek… Bu şekilde olabilir… Ruhla beden birbirinden ayrılacak, tabii bu çok farklı bir şey. Bu tür denemelerden uzak durmak gerekiyor. Namaz kıldıktan sonra elinizi açıp, gözünüzü kapatıp dualar edersiniz. Astral seyahatle Kabe’ye de gidilmez, hacı da olunmaz.”Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *