Nobel Sulh Ödülü iki gazeteciye gitti

2021 Nobel Sulh Ödülü‘nü kazananlar belli oldu. İsveç Kraliyet Akademisi, Filipinli gazeteci Maira Ressa ve Rus meslektaşı Dmitry Muratov‘un ödüle layık görüldüğünü duyurdu.

Nobel Ödül Komitesi tarafınca meydana getirilen açıklamada gazeteciler Maria Ressa ve Dmitry Muratov’un ülkeleri Filinpinler ve Rusya’da yürüttükleri ‘yürekli ifade özgürlüğü mücadeleleri’ sebebiyle ödüle layık görüldükleri açıklandı.

Dmitry Muratov kimdir?

Dmitry Andreyevich Muratov, Rus gazeteci Novaya Gazeta’nın genel gösterim yönetmenidir. 1995 ve 2017 yılları aralığında gazetenin editörlüğünü yapmış oldu. Novaya Gazeta, Gazetecileri Koruma Komitesi tarafınca “bugün Rusya’da ulusal etkiye sahip tek gerçek eleştirel gazete” olarak adlandırılıyor.

Maria Angelita Ressa kimdir?

Maria Angelita Ressa 2 Ekim 1963 doğumlu Filipinli-Amerikalı bir gazeteci ve yazar, Rappler’ın kurucu ortağı ve CEO’su. Daha ilkin ortalama yirmi yılını Güneydoğu Asya’da CNN için baş araştırmacı muhabir olarak emek vererek geçirdi. 2020’de tartışmalı Filipin Siber Suçla Savaşım yasası uyarınca siber iftiradan yargı giydi. Ressa, Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafınca başlatılan Data ve Demokrasi Komisyonu’nun önde gelen 25 isminden biri.



Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *