Nörobilimciler İnsanları En Fazlaca Etkileyen Feryat Türünü Araştırdı

İnsanlar hiddet, korku, acı, zevk, üzüntü ve luk şeklinde 6 değişik duyguyu göstermek için feryat atıyor. Peki insanoğlu hangi tür çığlığa daha süratli tepki veriyor? 

Detaylara birlikte bakalım. 

Feryat doğada pek fazlaca canlının yaşamını kurtarıyor. Bütün memeli türleri bir kavgaya karıştığında ya da bir yırtıcının tehdidine göstermek için çığlığa benzeyen çağrılar yapıyor.

Bu davranış insanlarda da görülüyor. Zira pek fazlaca şahıs bir çekince sezdiğinde yada saldırganlığını göstermek için sesini yükseltiyor. Sadece insanoğlu, hayvanlardan değişik olarak öteki duyguları ifade etmek de feryat atabiliyor.

Independent Türkçe’den Uğurcan Yıldız’ın haberine gore, hakemli bilim dergisi PLOS Biology’de piyasaya çıkan bir araştırma, insanların hiddet, korku, acı, zevk, üzüntü ve luk şeklinde 6 değişik duyguyu göstermek için feryat attığını gösterdi.

Araştırmada ek olarak, değişik çığlıklar dinletilen bir grup katılımcının beyinleri, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme cihazıyla incelendi.

Bu sayede kişilerin sesleri iyi mi algıladığı, işlediği ve sınıflandırdığı görüldü.

Bulgular, araştırmacıların pozitif çığlıklar söylediği luk şeklinde seslerin iştirakçilerin beyinlerini, korkulduğunda bağırma şeklinde negatif çığlıklardan daha fazlaca etkilediğini gösterdi.

“Çalışmamızın sonuçları şaşırtıcı” diyen araştırmanın başyazarı Sascha Frühholz sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Potansiyel bir tehlikeye işaret etmek için çığlık atma davranışı insanlar ve diğer türlerde ortak. Fakat görünüşe göre sadece insanlar sevinç ve zevk gibi olumlu duyguları ifade etmek için sesini yükseltiyor.”

“Pozitif çığlıklar zamanla daha önemli hale geldi” diyen Frühholz’e gore söz mevzusu davranışın bu kadar fazla duyguyu göstermek için kullanılması, insanlardaki evrimsel ilerlemeyi gösteriyor.

Oslo Üniversitesi Psikoloji Kısmı’nde akademisyen olan başyazar, bu duruma insanların birbiriyle kurduğu iletişimin öteki primatlara gore daha karmaşık olmasının yol açtığını düşünüyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *