Nükhet Duru’yu şaşırtan ‘Kadir İnanır’ sorusu

66 yaşındaki Nükhet Duru, “Ay çocuklar, bu kapanmalarda vakit geçmiyor bazen. Haydi, o zaman soru-cevap etkinliğime hoş geldiniz” diyerek, takipçileriyle söyleşi etti.

Nükhet Duru’yu şaşırtan sual

Instagram‘da 152 bin takip edeni bulunan Meşhur sanatçı, “Kadir İnanır ile aşk yaşadınız mı?” sorusuna cevap verdi. Mevzuyla ilgili izahat meydana getiren Duru, “Hayatım bu soruyu nereden buldun? Vallahi şaşkınlığımdan hareketle, bir cevap hakkını sana ayırdım. Niye olsun? Ne alaka Allah aşkına…” şeklinde konuştu.

“Tek önceliğim eskimemek”

Nükhet Duru, bir kullanıcının “Neden yaşlanmıyorsun ve neden bu kadar güzelsin?” sözleri üstüne, “Yaş alıyorum, daha çabuk yoruluyorum. Uzun yürüyüşlerde daha sık dinleniyorum. Yani ben de herkes gibiyim. Hayatımın her dönemi gibi bunu da sevmeye gayret ediyorum ama tabii işimin doğasından da kaynaklı, siz beni bakımsız pek görmüyorsunuz. Tek önceliğim var; eskimemek… Gerisi varsın istediği gibi gelsin” dedi.

“Bazı şeylerin zamanı doluyor”

Müzisyen, “Duru Olmak’ tekrar yayına girecek mi?” sorusunu ise, “Bazı şeylerin zamanı doluyor çocuklar. Yeni projelere bakıyoruz öyle durumlarda. Şimdi yaratım süreci yaklaşık birinci senesini dolduran, benim için çok önemli bir projeyi hayata geçirmek için ilk adımları attık” şeklinde cevapladı.

“Dolandırılmak istendim”

Meşhur sanatçı, yaşam hikayesinin anlatıldığı “Duru Olmak” belgeseli sebebiyle filmin yönetmeni Mu Tunç ve müzisyen abisi Orkun Tunç ile izinsiz kullanıldığı sebebi öne sürülerek mahkemelik olmuştu.

Mu Tunç ile abisi, 10 bin dolar maddi, 400 bin lira da içsel tazminat istemiyle dava açmıştı. Nükhet Duru, dava ile ilgili soruların yöneltilmesi üstüne dolandırılmak istendiğini öne sürmüştü.

Duru, “Mahkeme şu anda ne durumda ve size göre anlaşmazlık ne?” şeklindeki sorulara, “Onunla ilgili dava devam ediyor. Hak yerini bulacak. Bunu zevkle açıklayacağım. Konu dolandırıcılık… Dolandırılmak istendim” şeklinde cevap vermişti. Nükhet Duru’nun bu açıklamaları şaşkınlık yaratmıştı.

Ne olmuştu?

Nükhet Duru’yu bilinmeyen yönleriyle ele alan “Duru Olmak”, 19 Şubat’ta Netflix’te yayınlanmıştı. Belgesel yayınlandıktan derhal sonrasında telif problemi ortaya çıkmıştı.

Yönetmen Mustafa Tunç (Mu Tunç),belgeselin dijital platformda izinsiz olarak yayınlandığını iddia ederek, hakkının yendiğini söylemişti. Tunç, belgeselin mecra satışının onayı ve bilgisi dahilinde yapılmadığını ifade etmişti.

Belgeselin yayını durdurulmuştu

Peşinden Netflix, her iki tarafın da haklarını korumak ve yansız hareket etmek için yapımcı Evren Ercan ve Mustafa Tunç arasındaki telif tartışmasında uzlaşma sağlanana kadar içeriğin yayınını durdurma sonucu almıştı.

“Tamamı uydurma!”

Tunç’un iddialarının peşinden Nükhet Duru, toplumsal medya hesabı üstünden şu açıklamaları yapmıştı:

Mustafa Tunç (Mu Tunç) adlı kişinin karacılık ve yalan dolu sözleri karşısında izahat yapmam gerekiyor. Bu gerçek dışı suçlamaların hedefi olmaktan, ticari hırslarına beni araç-gereç etmek isteyen 2-3 kişinin var olmayan bir ‘emek sömürüsü’ demagojisine alet edilmekten dolayı oldukca kırgınım. Mustafa Tunç’un şahsıma ve belgesele yönelik sözlerinin tamamı uydurmadır.

“Baskı kurmaya çalışmıştır”

Bu şahıs ‘Nükhet Duru’ ve ‘Hikayesi Var’ albümü üstüne kurulu bir belgeseli (ki proje bizlere aittir) tek başına sahiplenmek ve 45 senedir sanat hayatıma vermekte olduğum emeği yok saymak benzer biçimde bir hadsizlik içindedir!

Belgeselde senaryo olmadığı halde montajda adını belgesele senarist yazdıracak kadar hukuk tanımazlık edebilmiştir. Belgeselin yayını için yapımcımızın dijital platform ile anlaşması sonrasında Tunç’un tutumu şantaja dönüşmüştür. Ilkin telefonlara yanıt vermemiş, sonrasında da taleplerini yükseltip, yapımcımıza baskı kurmaya çalışmıştır.

“El koydu”

Şahıs hızını alamamış ‘Dijital platform gelirinin tamamını istiyorum, yoksa basında Nükhet Duru aleyhine konuşacağım’ diyerek tehdit etmiştir. Belgeselin (Dijital platforma yüklenen haricinde) bir kopyası dahi elimizde yoktur, Mustafa Tunç kayıtlara el koymuştur.

Belgeselin bütün harcamalarını ve maliyetini yapımcı şirket ödemiştir, Mustafa Tunç’a da ücretleri ödenmiştir. Bütün bunlar belgelidir, mahkemeye ibraz edilecektir.

“Dikkate almadı” demişti

Besteci Ali Kocatepe de albüm projesi aleyhinde evvelinde bilgilendirilmediği için şarkılarının yer almasına izin vermediğini söylemişti.

Mevzuyla ilgili Duru ile kriz yaşayan Kocatepe, “Şarkılarımla ilgili projelerini önceden benimle paylaşması gerektiğini anlattığımda bana hak verdiğini söyledi ama uyarılarımı dikkate almadı” demişti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *