Öğrenciler KYK yurtlarına gelen zamma tepkili: Burslara bu oranda zam yapılmıyor

Üniversite imtihanını kazanan öğrenciler için yurt müracaat süreciyle beraber Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yüzde 20 zam haberi geldi. Dün (21 Ağustos) açıklanan zam sonucuna nazaran, geçen yıl 180 lira olan yurtların tutarı 215 lira, 213 lira olanlar 250 lira, 237 lira olanlar 280 lira, 258 lira olanlar ise 310 lira olarak belirlendi. Karara ilişkin konuşan üniversite öğrencileri, burs ve kredilerin kendilerine aslına bakarsan yetmediğini belirterek geçinmelerini zorlaştıracak zamma tepki gösterdi.

Bianet’ten Bişar Arslan‘ın haberine göre Üç senedir yurtta kalan İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Büşra Toprakyiğit, KYK’nın zam sonucuna ilişkin şunları söylemiş oldu:

“Geçen yıl da zam yapılacaktı, sonrasında vazgeçildi. Şimdi yine zam sonucu alındı. Bu karardan gene vazgeçilir mi merak ediyorum.

“Bize verdikleri kredi veya bursun yarısından fazlası yurt ücretine gidiyor. İkinci öğretim öğrencisi olarak, çoğu akşam yurtta yenebilecek yemek bulmakta bile zorluk çekiyorum. Dışarıdan sipariş verip, kendi cebimden yemek parasını ödemek zorunda kalıyorum. Her şey zaten çok pahalı, bir de üzerine bu zam geldi.”

Çetin: Öğrenciyi zor durumda bırakacaklar

Sakarya Üniversitesi Gazetecilik Kısmı talebesi Ali Rıza Çetin de şu şekilde konuştu:

“Yüzde 20 zam fazla. Öğrenciyi zor durumda bırakır. Hükümet yetkilileri düzenlemeye gitmeli. Yüzde 20’lik oranın aşağı çekilmesi gerekiyor.

“Ekonomik açıdan ülkenin zor günlerden geçtiği açık… Bunun yanı sıra KYK yurtlarının fazla bir masrafı yok. Yine de öğrenciler geçinmekte zorlanıyor, okurken çalışmak zorunda kalıyorlar.”

Aydın: Burslara yüzde 20 zam yapılmıyor

Sakarya Üniversitesi Gazetecilik Kısmı talebesi Kübra Aydın:

“Ögrenci için idame oldukca zor. Ailesinden destek almayarak geçinen bir sürü talebe var. Yurtlara yüzde 20 oranında yapılıyor, burslara bu oranda zam yapılmıyor fakat.

“Yurt ücretim 258 liradan 310 liraya çıkmış. Ailemden para isteyemediğim zamanlar oluyor. Tek umudum burs ve kredilere de aynı oranda zam yapılması.”

Gökçe: Devlet öğrencilerin yoluna taş koyuyor

Selçuk Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Kısmı talebesi Turan Gökçe ise şu şekilde konuştu:

“Ekonomik krizle boğuşarak okumaya çalışan öğrencilerin dertlerine yeni bir dert daha eklenmiş oldu. Zam. Devlet, okuyan öğrencilere destek olması gerekirken bu karar ile yollarına taş koyuyor.”

CHP’den “yurtlar ücretsiz olsun” teklifi

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, KYK yurtlarının parasız olmasına ilişkin TBMM Başkanlığı’na yasa teklifi sundu. Budak teklifte şu ifadeleri kullandı:

“Devletimizde üniversiteyi değişik şehirlerde okuyacak olan her öğrencinin ve ailesinin yaşamış olduğu en büyük sıkıntıların başlangıcında barınma problemi geliyor.

“Anayasa’nın 42’nci maddesi ‘Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi’ başlığı altında ‘Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz’ hükmüne yer vermiştir. Yükseköğrenime adil bir şekilde erişilmesini sağlayacak tedbirleri almak birincil olarak devletin yükümlülüğüdür.”

Yurtlara zam sonucu

21 Ağustos’ta alınan kararla, devlet yurtlarında en yüksek 285 lira olan yurt modelindeki yatak tutarı de zamlı tarifede 340 liraya terfi etti. Bu yurtların güvence bedeli 380 liradan 465 liraya yükseltildi.

Kıbrıs’taki devlet yurtları için ise zam yüzde 30’un üstüne çıkartılarak 300 lira olan ücretler, 400 lira olarak belirlendi. Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *