Omicron varyantına karşı yepyeni tabanca ortaya çıktı

Hollanda’daki Erasmus Üniversitesi ile Cenup Afrika’daki Cape Town Üniversitesi’nde görevli bilim adamlarının iki değişik araştırmada benzer sonuçlar elde etmesi internasyonal bilim dünyasında büyük bir coşku yarattı.

Bağışıklık sistemindeki T-hücrelerinin Omicron varyantına karşı koruma sağladığına dikkat çeken uzmanlar, T-hücrelerinin bu virüse karşı vücudu koruduğunu tespit etti.

Uzmanlar, Omicron varyantının sebep olduğu ölüm oranının düşük olmasının arkasındaki sebep olarak T-hücrelerini gösterirken Hollandalı bilim adamları aşı olmuş 60 sıhhat çalışanından elde edilmiş verileri inceledi.

“Pfizer/BioNTech olanları incelediler”

Araştırma sonucuna nazaran antikor seviyeleri düşük olsa da T-hücrelerinin Omicron varyantına karşı koruma sağlamış olduğu ve hastalığın ağır geçmesini engellediği tespit edildi.

Yetkililer, “Covid-19’un ağır geçmesini engelleyen antikor seviyesinin az olmasını dengeleyerek koruma sağlıyor” yorumunu yapmış oldu.

Öte taraftan Cape Town Üniversitesi bünyesindeki Bulaşıcı Hastalıklar ve Moleküler Tıp Enstitüsü’nde meydana getirilen araştırmada da Pfizer/BioNTech yada Johnson&Johnson’ın geliştirdiği aşıyı olanlar incelendi. Uzmanlar T-hücresinin yüzde 70 ile yüzde 80 oranında koruma sağladığını aktardı.

Geçen haftalarda kullanılan mevcut corona virüsü aşılarının Omicron varyantına karşı etkisiz kaldığına dair araştırmalar ortaya çıkmış ve aralarında Türkiye’nin de olduğu birçok ülke antikor seviyesini yükseltmek için üçüncü doz aşı için harekete geçmişti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *