Omicron varyantında dikkat çeken netice! Delta varyantına karşı koruma sağlıyor!

2019’un son haftalarında Çin’de ortaya çıktıktan sonrasında küresel bir salgın halini alan corona virüsü ile ilgili dikkat çekici bir araştırma Cenup Afrika’dan geldi.

Korona virüsünün en oldukça mutasyona uğrayan varyantı olarak malum Omicron varyantıyla ilgili bir araştırma icra eden uzmanlar garip sonuçlara ulaştı. Hemen hemen hakemli bir dergide yayınlanmayan bilimsel araştırmada, Omicron varyantı bulaşan hastalarda Delta varyantına karşı bağışıklığın arttığı tespit edildi.

Omicron varyantı bulaşan ve aşı olan 33 kişiden elde edilmiş verilerle aşı olmayan ve Omicron varyantı bulaşan 33 kişiden elde edilmiş verileri karşılaştıran uzmanlar Omicron varyantı geçiren kişilerin Delta varyantına karşı bağışıklığının artış gösterdiğini duyurdu.

Cenup Afrika’daki Afrika Sıhhat Araştırmaları Enstitüsü’nde görevli profesör Alex Sigal, “Omicron geçiren hastalarda Delta varyantına karşı oluşan bağışıklık direnci, bu hastaların tekrar Delta varyantına yakalanma riskini azaltabilir. Bu durumda, Omicron varyantı Delta varyantını ortadan kaldırabilir” dedi.

Kasım ayında Afrika’nın güneyindeki ülkelerde tespit edilen ve kısa bir süre içinde dünya geneline yayılan Omicron varyantı Türkiye’de de bulunmuştu. Son dönemde Omicron varyantı sebebiyle birçok ülkede yepyeni yasak ve engellemeler getirilirken, hastanelerde oluşan yoğunluk dünya genelinde endişeye yol açmıştı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *