Omicron varyantının en fazlaca etkilediği yaş grubu belli oldu

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ‘Omicron’ varyantına ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Prof. Dr. Ceyhan, ‘Omicron’un bulaştırıcılık katsayısının 4,5- 5 olarak hesaplandığını söylemiş oldu.

Mehmet Ceyhan, korona virüsün, kızamıktan ve suçiçeğinden daha bulaşıcı olmadığını kaydederek, “Bunların bulaştırıcılık katsayısı 16-18. Bunlar neden yayılmıyor, büyük pandemiye neden olmuyor? Çünkü bu virüsler bulaştığı zaman ömür boyu bağışıklık bırakıyorlar hatta kullanılan aşılar da ömür boyu bağışıklık bırakıyor. ‘Omicron ile bu salgının sonu gelecek, hafif hastalık ile insanlar geçirip toplumsal bağışıklık olacak’ düşüncesinin önündeki en büyük engel bu” diye konuştu.

‘1 ay içinde 3 defa omicron’a yakalananlar var’

Prof. Dr. Ceyhan, ‘Omicron’un bıraktığı bağışıklığın daha azca bulunduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

* Omicron’ maalesef daha önceki varyantlara nazaran daha azca bağışıklık bırakıyor, bağışıklık sistemini daha azca uyarıyor, bir çeşit saklanıyor ondan.

* Dolayısıyla ‘Omicron’ geçiren bir hasta, kimi zaman 2 hafta sonrasında bağışıklığının yeteri kadar düzeyde olmaması sebebiyle ikinci bir ‘Omicron’ geçiriyor hatta 1 ay içinde 3 kez ‘Omicron’a yakalananlar var.

*’Bu bir toplumsal bağışıklık geliştirecek ve salgın bitecek düşüncesine’ ben asla katılmıyorum. Bu yüzden dünyada pek konuşulmayan; fakat Türkiye’de fazlaca dillendirilen bir mevzu.

*O kadar da zarar veriyor. Aşı olsunlar istiyoruz; fakat insanlara devamlı bu fikri empoze ederseniz ‘Bitiyormuş neden aşı olayım’ ya da ‘Bitiyormuş neden maske takayım’ diye bir düşünceye katılıyorlar.

*Ülkeler önlemlerini artırıyor, sınırlarını kapatanlar var, ülkeye girişleri fazlaca iyi denetim etmeye çalışıyorlar.

*Bir kısmı sözgelişi 1 yerine 2 PCR testi istemeye başladı. Tek PCR ile sadece yüzde 50 tanı koyuyorsunuz.

*Siz ‘Omicron’ pozitif kişilere kontrol yaptığınızda 100 kişiden 50’sini yakalayabiliyorsunuz.

‘Omicron’dan en çok etkilenen yaş grubu 0-5’

* Omicron’dan önceki öteki tüm varyantlar ve orijinal virüste en fazlaca bulaştıran yaş grubu adölesan (erişkinlik) yaş grubuydu. Bu, onların toplumsal hareketlerinden de kaynaklanıyor.

* İlk başta yanlış düşünceler öne sürüldü; ‘Çocuklara bir şey olmaz, çocuklar bulaştırmaz’ benzer biçimde.

* Ne vakit okullar açıldı, engellemeler kaldırıldı bir bakıldı ki ‘Delta’ varyantı ile çocuklar en fazlaca hastalanan grup ve en fazlaca virüsü bulaştıran grup üstelik.

* ‘Omicron’da bu daha da arttı. Şu anda ‘Omicron’dan en fazlaca etkilenen, en fazlaca virüsü alan ve dolayısıyla en o kadar da bulaştırabilen 0-5 yaş grubu.

* Daha öncekilerde asla alışık olmadığımız bir yaş grubu şundan dolayı bu yaş grubunu hep daha azca bulaşıyor, diye düşündüğümüz için biz hep okulları kapalı tutarken kreşleri açık tutma yoluna gittik, tüm dünya bu şekilde yapmış oldu.

* Şu an da bilhassa kreşteki evlatların sağlığını korumak için tedbirlerin artırılması lazım. Rehberlerde, önlemlerde değişim yapmamız lazım.

* Hiçbir değişim yapmadan kontrolü virüse bırakmış, öyleki devam ediyoruz.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *