Omicron varyantının şaşırtıcı yepyeni emaresi ortaya çıktı

Korona virüsün en oldukca mutasyona uğrayan varyantı olan ve bu sebeple bilim insanlarını ve hükümetleri endişelendiren Omicron varyantıyla ilgili dikkat çekici bir izahat ABD’den geldi.

ABD Hastalık Denetim Merkezi (CDC), koronavirüsün birçok semptomu bulunduğunu hatırlatırken, Omicron varyantının ise daha önceki dalgalarda görülmeyen emareleri bulunduğunu duyurdu.

İngiliz basınında yer edinen haberlerde, CDC ve Johns Hopkins Tıp Fakültesi’nde görevli uzmanlar hastaları inceledi ve virüs bulaştıktan oldukca kısa bir süre sonrasında ortaya çıkan yepyeni bir emareye dikkat çekti.

Bilim adamları ve uzmanlar virüs bulaştıktan oldukca kısa bir süre sonrasında hastaların yüzde 20’sinde görülen emareye dikkat çekiyor: İshal şikayeti.

Bu emareye dikkat edilmesi icap ettiğini belirten uzmanlar, şöyleki açıklıyor…

Omicron varyantının belirtilerinin önceki varyantlardan değişik bulunduğunu ve tespit edilmesinin zor olduğuna dikkat çekilirken uzmanlar bu emareye dikkat edilmesi icap ettiğini altını çizdi.

CDC, “Eğer tuvalete gittiğinizde ishal olduğunuzu görürseniz, bu Omicron varyantının bulaştığına dair bir işaret olabilir” açıklamasını yapmış oldu.

Mevzuya ilişkin değişik görüşler de aktarıldı. ABD merkezli medya kuruluşu NBC Chicago, “Bağışıklık sistemiyle ilgili sorun yaşayanların ishal ya da benzeri gastrointestinal semptomlar yaşaması olası” yorumunu yapmış oldu.

Johns Hopkins Tıp Fakültesi’nden yetkililer de hastaların ortalama yüzde 20’sinde bu belirtinin görüldüğünü duyurdu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *