Onur Akay’ın ‘Görmeden Sevmek’ isminde kitabı çıktı – Magazin Mahallesi Kültür

Yapmış olduğu hususi röportajlarla adından sıkça söz ettiren getiren ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, 30 senedir yazdığı ve TRT repertuvarında yer edinen şiirlerini, bestelerinin notalarını, fotoğraflı anılarını ve efsaneleşmiş isimlerle yapmış olduğu hususi röportajlarını, “Görmeden Sevmek” isminde şiir, beste, anı ve röportaj kitabında topladı.

Geçtiğimiz 2020 yılının Ağustos ayında konservatuvar öğrencileri için “Türk Musikisinde Makamların Oluşması ve Seyir Tekniği” isminde bir ders kitabı da çıkaran Akay, 2021 senesinde ise “Görmeden Sevmek” isminde bu kitabını okuyucu ile buluşturdu.

Akıllı Müren’in bilinmeyenleri gün yüzüne çıktı

Billur Yayınları’ndan piyasaya çıkan kitabın kapak tasarımını gazeteci ve yazar Yusuf Karahal üstlendi. Onur Akay, “Görmeden Sevmek” isminde kitabında, Sanat Güneşi Akıllı Müren’in hususi hayatından sırlarına, bestelerinden ölümüne kadar birçok yanlış malum ve bilinmeyen detayı, efsaneleşmiş isimlerle yapmış olduğu ve hiçbir yerde yayımlanmayan hususi röportajları ile gün yüzüne çıkardı. Kitapta yer edinen Ajda Pekkan, Orhan Gencebay, Gönül Yazar, Akıllı Müren, Müzeyyen Senar, Behiye Aksoy, Safiye Ayla ve Münir Nurettin Selçuk şeklinde oldukca sayıda efsaneleşmiş sanatçı ile ilgili bilinmeyen sırlar, okuyucuyu şoke edecek.

Yirmi senedir üstünde çalmış olduğu kitabın önsözünü TRT sanatçısı Cengizhan Sönmez yazarken, sunum yazısını ise 2000 senesinde büyük ozan Cemal Safi yazdı.

Kitapta Onur Akay’ı Müzeyyen Senar, Avni Anıl, Semahat Özdenses, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça şeklinde efsaneleşmiş adlar söyledi.

Onur Akay, her satırında sizlere nostaljinin dokusunu hissettirmeye çalmış olduğu “Görmeden Sevmek” isminde bu kitabında, sizleri musikinin en güzel yılları ile buluştururken, sizleri Türk müziğinin altın dönemine doğru bir yolculuğa çıkarmayı ve bir döneme ölümsüz eserleri ile damgasını vurmuş bu büyük sanatçıların bilinmedik yönlerine de ışık tutmayı hedefliyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *