Opera sanatçısı Özgül Tanyeri yaşamını yitirdi

Opera sanatçısı Özgül Tanyeri (85), dün İstanbul’da yaşamını yitirdi. Tanyeri, Zincirlikuyu Mezarlığı‘nda toprağa verildi.

1936’da Mersin’de doğan Özgül Tanyeri, Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Opera Kısmı’nü 1959 senesinde tamamlamış oldu. Şan eğitimini Elvira De Hidalgo ve Maria Carena’dan aldı. 1960 senesinde bir senelik bursla gittiği İtalya’da, La Scala Operası’nın genç sesler için açmış olduğu konkuru kazanarak Scala Operası’nın Meşhur şefi Antonio Tonini ile emek harcama olanağı buldu.

Tanyeri, 1967’de Bruno Operası’nda (Çekoslovakya) Madame Butterfly (Cio Cio San), 6 ay sonrasında gene aynı operada Il Trovatore (Leonora) ve La Boheme (Mimi) operalarını oynamıştır.

Tanyeri, ‘Seçilmiş 20 En İyi Çaykovsky Yorumcusu’ sıfatıyla, dört yılda bir Moskova’da düzenlenen ve sanat yaşamına kıymetli yorumcular kazandıran 1978 Çaykovsky Konkuru’na ‘Onur Konuğu’ olarak katıldı.

Türk Beşleri’nden Necil Kazım Akses, 1964 senesinde bestelediği “Piyano ve Şan İçin Portreler 1” adlı eserini Özgül Tanyeri için yazmıştır. Ve ilk söylenişini Özgül Tanyeri 1964 senesinde yapmıştır.

Türk Operasının duayeni Aydın Gün, sanatına ve sesine büyük hayranlık duyduğu Özgül Tanyeri’ye devamlı tam destek vermiştir. Özgül Tanyeri, birçok mühim devlet etkinliğine, Ankara Devlet Operası Sanatçısı olarak çağrı edilmiş ve iştirak etmiştir.

Tanyeri, sanat yaşamının zirvesinde eğitime yönelmiş ve Ankara Devlet Konservatuarı’nda 6 yıl yüksek opera bölüm başkanlığı yapmıştır. 1986’da İstanbul Operası’na geçen Tanyeri, operanın şan pedagogu görevini emekli olana kadar sürdürmüştür.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *