Orman yangınlarıyla uğraş 9. günde: 6 vilayette 15 yangın devam ediyor

Türkiye, orman yangınlarıyla çabasına 9 gündür devam ediyor. İrtibat Başkanlığı tarafınca meydana getirilen son açıklamaya nazaran, 5 Ağustos 01.00 prestijiyle 6 vilayette toplamda 15 yangın sürüyor. Şu ana kadar çıkan 187 yangından 172’si ise denetim altına alındı. 28 Temmuz’dan beri devam eden yangınlarda Muğla’da 1, Antalya’da 7 olmak suretiyle toplamda 8 şahıs yaşamını yitirdi. 

Orman yangınları sürerken, Antalya’da 2, Muğla’da 7, Aydın’da 1, Denizli’de 2, Isparta’da 2, Hatay’da 1 yangın sürüyor.

Milas’ta termik santrale sıçradı

Muğla’nın Milas ilçesinde çıkan yangın, alınan tedbirlere rağmen Kemerköy Termik Santrali’ne sıçradı. Yangının bilhassa su havuzlarının ve sık ağaçların bulunmuş olduğu bölgeden santrale hakikat hızlıca ilerlediği görüldü. Gecenin ilerleyen saatlerinde alevlerin sardığı termik santralın bulunmuş olduğu alandan zaman süre patlamalar ve akabinde parlamalar meydana geldi. Gün ağarmasıyla beraber havadan yapılacak müdahale ile soğutma çalışmalarının akabinde santralde oluşan tahribatın boyutunun ortaya çıkacağı açıklandı. 

Zehirlenmeye karşı uyarma yapılmış oldu

Yangının, linyit kömürü ile elektrik üretiminin sağlandığı Kemerköy Termik Santrali’ne sıçramasının akabinde 8 mahalle tahliye edilirken, yetkililer korbonmonoksit zehirlenmelerine karşı ikazlar yapmış oldu. Günde 21 bin 600 ton yakıt kullanılan tesiste alınan tedbirlerle patlama riski ortadan kaldırılırken, depolarda bulunan binlerce ton linyit kömürünün tutuşması durumunda bölgede mühim manada hava kirliliği tehdidinin yaşanacağı kaygısı tabir edildi.

Sabaha karşı rüzgarın suratının azalmasına rağmen, alevlerin ilerleyişi engellenemedi. Ulaşımının sağlanamaması sebebiyle itfaiye gruplarının müdahale edememesi sonucu kıyıdan en uç yamaçlara kadar bölge alev topuna döndü. Yangının en oldukca tehlike arzettiği Akçakaya ve Fesleğen mahallelerinde ise alevlerin konutlara ulaşıp ulaşmadığı şimdi belirlenemedi.

Şu an meydana getirilen tespitlere nazaran yangında ortalama 102 bin dekar ormanlık alanın tahrip olduğu söz edildi. 

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *