Oscar kazanan ilk siyahi erkek oyuncu Sidney Poitier yaşamını yitirdi

En iyi adam oyuncu Oscar’ını kazanan ilk siyahi erkek oyuncu olan Hollywood yıldızı Sidney Poitier‘ın 94 yaşlarında yaşamını kaybetmiş olduğu bildirildi.

Aslen Bahamalı olan ve 1927’de ABD’nin Miami kentinde doğan Poitier, 1958’de The Defiant Ones ile Oscar’a aday gösterilmesinin arkasından 1963’te Tarladaki Zambaklar filmi ile en iyi adam oyuncu branşında Oscar kazanmıştı.

2001 yılında yapılmış Training Day adlı filmle en iyi adam oyuncu ödülünü kazanan ikinci siyahi erkek oyuncu olan Denzel Washington, ödülünü almış olduğu sırada yapmış olduğu konuşmada, Poitier’i överek “Ben her zaman senin peşinde olacağım Sidney. Her zaman ayak izlerini takip edeceğim. Yapmayı tercih edeceğim başka bir şey yok efendim” ifadelerini kullanmıştı.

Aynı törende Poitier ise, ABD sinemasına yapmış olduğu katkılardan sebebiyle Onursal Akademi Ödülü almıştı.

Poitier, 1997’den 2007’ye kadar Bahamalar’ın Japonya Büyükelçisi olarak vazife yapmış ve 2009’da eski ABD Başkanı Barrack Obama tarafınca insanlığa katkılarından dolayı en yüksek sivil onur madalyası olan “Başkanlık Özgürlük Nişanı” verilmişti.

Ernest Borgnine’nin ölümünün arkasından Poitier, 2012 itibariyle yaşayan en yaşlı en iyi adam oyuncu ödülüne haiz erkek oyuncu unvanını almıştı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *